TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

Wycieczka do Wioski Wesołych Wędrowców

„(…)Janeczkowi, choć tak mały,
Dziwnie ciasne się zdawały
Bielonego domku ściany,
Dziwnie niski dach słomiany.,
Więc pomyślał:
„Wiem, co zrobię!
Podróżnikiem będę sobie!(…)”
Maria Konopnicka
10 czerwca 2017 r. już po raz kolejny Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego przy wsparciu Centrum w ramach kampanii „Postaw na rodzinę” finansowanej przez Gminną Komisję d.s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - promującą prawidłowe relacje między rodzicami i dziećmi oraz zachęcającą do wspólnego spędzania czasu, zorganizowało dzieciom i ich rodzicom wspaniałą wycieczkę. Udział w niej wzięły dzieci aktywnie działające przy bibliotekach w Sztabinie, Jaminach i Jastrzębnej Drugiej. Tym razem udaliśmy się do kolejnego - drugiego z kolei baśniowego przystanku znajdującego się  kilka kilometrów od Suwałk - Wioski Wesołych Wędrowców w Maniówce. Tematem przewodnim szlaku jest przyroda na wsi, życie codzienne i zwyczaje wiejskie. Oparta na przygodach Janka Wędrowniczka trasa jest pełna atrakcji: znajdują się tam: wiejskie zagrody, stragan pani Marcinowej, Kasina Chata, młyn wiatrowy, bociany i stadko owiec. Z Jankiem Wędrowniczkiem i krasnoludkiem Podziomkiem poznaliśmy zagadki z życia wsi. Animator ośrodka w bardzo żywy i interesujący sposób oprowadzał nas wszystkich po szlaku Janka Wędrowniczka przeprowadzając świetne, bardzo aktywne zespołowe zabawy. Największą atrakcją dla dzieci okazała się bitwa na makarony oraz konstrukcja i wystrzał rakiet. Wspólne ognisko i spędzony z dziećmi czas  był dla nas opiekunów i rodziców wspaniałym dniem pełnym przygód. Nie możemy się doczekać kolejnej baśniowej wycieczki.
U. Bugieda

Galeria

„Baśniowym szlakiem – wycieczka do Zaułku Krasnoludków”

27 maja 2016 r., w piękny, słoneczny dzień Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego przy wsparciu Centrum w ramach kampanii „Postaw na rodzinę” - promującą prawidłowe relacje między rodzicami i dziećmi oraz zachęcającą do wspólnego spędzania czasu, zorganizowało dzieciom i ich rodzicom niesamowitą przygodę i lekcję historii. Była to wycieczka do Zaułku Krasnoludków znajdującego się w ogrodzie przy Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach. Udział w niej wzięły dzieci aktywnie działające przy bibliotekach w Sztabinie, Jaminach i Jastrzębnej Drugiej.
Zaułek Krasnoludków, jest to pierwszy przystanek na Baśniowym Szlaku z ciekawie zagospodarowanymi miejscami wypoczynku, zabawy, rekreacji i edukacji, zwanymi potocznie Wioskami Bajek. Bazują one na twórczości Marii Konopnickiej, legendach regionalnych i wątkach baśniowych. W malowniczym ogrodzie, na zapleczu domu pisarki, znajduje się baśniowy świat. Przesympatyczna i wesoła pani przewodnik zaprowadziła nas do gadającej studni, gdzie wysłuchaliśmy legendy o powstaniu Suwałk. Następnie ruszyliśmy w poszukiwaniu gąsek sierotki oraz skarbu króla krasnoludków. Każdy uczestnik miał mapę, na której wyznaczone były zadania. Dziecko, które jako pierwsze odnalazło wszystkie punkty na mapie, mogło usiąść w koronie, na tronie króla Błyska. Radość dzieci była ogromna. Każdy chciał znaleźć wszystkie elementy mapy i czym prędzej zasiąść na miejscu króla. Pani przewodnik zaprosiła do wspólnej gry pionkami „olbrzymami”, starymi fajerkami, pozwoliła pokręcić się na karuzeli stylizowanej na te z epoki M. Konopnickiej. Dzieci przeglądały się w niezwykłych lustrach i biegały po ogrodzie.
Kolejnym punktem była krótka lekcja historii - opowieść o Aleksandrze Piłsudskiej- drugiej żonie Józefa Piłsudskiego. Z wielkim zaciekawieniem i uwagą dzieci zwiedzały też Muzeum Marii Konopnickiej, wysłuchały opowieści o jej życiu i karierze jako pisarki, przeniosły się na chwilę w epokę, w której żyła tak znana i kochana przez nich autorka bajki o "Krasnoludkach i sierotce Marysi”. W muzeum, rodzice wraz z dziećmi wykonywali pracę plastyczną dotyczącą imion krasnoludków. Zmęczeni przygodami skusiliśmy się na krótki posiłek i lody.
Zorganizowana wycieczka była świetnym pomysłem na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem, jak również przeniesienie się w krainę dzieciństwa, jaka drzemie w każdym dorosłym , a
„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.(…)
Maria Konopnicka - "O krasnoludkach i sierotce Marysi"
Urszula Bugieda

Galeria