TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI

 

 

 

SPOTKANIA AUTORSKIE

„Którędy do domu…” spotkanie autorskie z Krystyną Gudel

17 maja 2017 roku naszą bibliotekę odwiedziła autorka, poetka wierszy dla dzieci i dorosłych Krystyna Gudel. Przeprowadziła ona spotkania z grupą pięcio i sześciolatków Oddziału Przedszkolnego w Sztabinie. Motywem przewodnim zajęć była promocja niedawno wydanej książki pt. „Którędy do domu…”. Autorka deklamowała swoje wiersze, angażowała dzieci do gier i zabaw, które z chęcią liczyły oraz odgadywały zagadki. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak zaprezentowana kolekcja kolorowych ołówków z różnych stron Polski i świata. Na koniec każdy dostał wiersz napisany specjalnie na tą okazję, opisujący uczestników spotkania z autografem autorki. Po raz kolejny Pani Krystyna zaczarowała przedszkolaków swoją postawą, entuzjazmem i pozytywną energią.

Galeria

Bliskie spotkanie z twórczością Agnieszki Frączek

Z inicjatywy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, 11 maja 2017 roku odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie spotkanie autorskie z laureatką wielu nagród literackich, Panią Agnieszką Frączek. Poetka jest doktorem habilitowanym językoznawstwa i na co dzień wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka licznych wierszy dla dzieci kocha zwierzęta, które często pojawiają się w jej twórczości. Inspiracje do pisania czerpie z języka ojczystego i dlatego dużo jej utworów traktuje o poprawności językowej w mowie i w piśmie. Napisała i wydała ok. 80 książek, ale jak sama mówi, nigdy dokładnie nie policzyła, ile ich było naprawdę. „Baloniki do zabawy i nauki”, „Byk jak byk. Rzecz nie całkiem poważna o całkiem poważnych błędach językowych.”, „Całuski i buziaczki” to tylko niektóre tytuły zachęcające do lektury.
Twórczość Agnieszki Frączek jest bardzo dobrze znana drugoklasistom, gdyż wiele jej utworów jest zamieszczonych w podręcznikach szkolnych. Uczniowie klas drugich, którzy byli uczestnikami spotkania z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawych i dowcipnych opowieści i anegdot gościa, dotyczących pasji pisarskiej. Pani Agnieszka czytała oraz interpretowała swoje wiersze, prezentując liczne pozycje książkowe. Zwróciła też uwagę dzieci na to, jak ważne jest poprawne posługiwanie się językiem polskim. Z humorem wyjaśniała, że nie można ubrać butów w bombki ani łańcuchy. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat twórczości gościa i z ochotą zabierali głos w dyskusji. Nie brakowało też ciekawych pytań i barwnych odpowiedzi. Na koniec spotkania poetka stwierdziła, że najbardziej w życiu brakuje jej czasu. Uczestnikom spotkania zdecydowanie również zabrakło czasu, ale na nudę. Niechętnie rozstawali się z przemiłym gościem, jakim była Pani Agnieszka Frączek.

Joanna Wierzbicka

Popołudnie z "Gołą Zośką" - spotkanie autorskie z Barbarą Ostaszewską

Kiedy mieszkańcy naszej gminy, pytani w innych regionach Polski o to, skąd pochodzą, tłumaczą, że z okolic Augustowa, niejeden rodak kojarzy to miejsce z Beatą z Albatrosa. Ja sama pochodzę z daleka i nie raz z taką sytuacją się spotkałam na rodzinnym Pomorzu Drawskim.
Muszę jednak przyznać, że zupełnie inne skojarzenie dotyczyło ośrodka wypoczynkowego Goła Zośka. Po moim przyjeździe tutaj, prawie trzydzieści lat temu, myślałam, że mam do czynienia z fantazją jakiegoś biznesmena, który tak frywolnie nazwał swój dochodowy interes. Jak bardzo się myliłam uzmysłowiła mi, wstyd się przyznać, dopiero teraz, na pewnym niedzielnym spotkaniu w świetlicy Centrum Biblioteczno-Kulturalnego, Pani Barbara Ostaszewska, augustowska pisarka i moja koleżanka po fachu. Mimo, że była to już bodajże trzecia prezentacja jej twórczości, nie spotkałyśmy się wcześniej, czego bardzo żałuję.
Z jak oryginalnym epitetem mamy do czynienia ilustruje opowiadana przez autorkę anegdota. Do wypoczywającego w Augustowie  turysty, telefonuje znajomy i pyta go, co robi. Zapytany odpowiada: ,,A wiesz, odpoczywam na Gołej Zośce”. Rozmówca, zmieszany odparł: ,,A to przepraszam, nie przeszkadzam” i rozłączył się.
Goła Zośka jest jednak przede wszystkim bohaterką kilku wzruszających wersji legendy, czyli opowieści nierozerwalnie związanej z wydarzeniami  historycznym.
W jednej z nich dziewczyna to szesnastoletnia córka ubogich ludzi, po raz pierwszy w życiu zakochana w przypadkowo spotkanym bartniku. Jej historia ma tragiczny finał: Zosia tonie przypadkiem, sięgając po wianek, który utkwił w trzcinach. Miał być on dobrą wróżbą dla rodzącej się dopiero miłości, a przyniósł przedwczesną śmierć.
Inna wersja legendy, opowiedziana przez Panią Barbarę, mówi o Zosi markietance z epoki napoleońskiej. Także i ta historia nie ma szczęśliwego zakończenia. Kobieta przeżywa chwilę uniesienia z zauroczonym nią żołnierzem, ale naraża się na zemstę urażonego jej wcześniejszą odmową brutalnego Francuza. Oskarżona o szpiegowanie na rzecz Rosjan, harda Zosia zostaje powieszona. Niemogący o niej zapomnieć mężczyzna poprzysięga zemstę.
Zosia stała się też bohaterką historii osadzonej w realiach Królestwa Polskiego. Rosjanin, porucznik Gregorenko, mający misję wyśledzenia ukrywających się w lasach polskich powstańców, przypadkiem dostrzega ją nagą w wiosennym słońcu. Dziewczyna chwilę wcześniej straciła równowagę w czółnie i wpadła do wody. Zaskoczona obecnością mężczyzny nie wie ile widział, od jakiego momentu ją obserwuje. Oboje są bardzo poruszeni tym spotkaniem, a porucznik coraz częściej zajeżdża do chaty wdowca i jego córki. Podejrzaną przez partyzantów o sprzyjanie wrogowi, zakochany porucznik ratuje i wywozi z kraju. W tej jedynej wersji Zosia jest szczęśliwą i spełnioną kobietą. Zostaje także matką i żyje u boku kochanego mężczyzny.
Przeczytane pięknie przez samą autorkę fragmenty różnych wariantów historii Zosi, zostały zilustrowane multimedialną prezentacją. Zawierała ona stylizacje na tle okolic Rospudy, grafiki, ilustrujące książkę o echach legendy oraz zdjęcia pomnika Gołej Zośki, który staraniem Pani Barbary stanął wreszcie na cyplu o tej samej nazwie. Twórcą posągu jest augustowski artysta zamieszkały w Kanadzie - Waldemar Dziekoński. Według pisarki historia powstania pomnika jest tak zawiła, że mogłaby stać się treścią oddzielnej książki..........Galeria

Joanna Koszycka

 

Spotkanie z Anną Bayer

24 maja 2016 r. naszą bibliotekę odwiedziła Anna Bayer, pedagog, autorka wierszy dla dzieci, instruktorka teatralna. Twóczość poetki to wiersze z morałem jak też utwory ćwiczące pamięć, uczące matematyki lub geografii. Twórczości Anny Bayer to też podstawa do przygotowania krótkich scenariuszy teatralnych. Autorka czerpie pomysły z obserwacji zachowania dzieci i ich problemów. Jej ksiażka pt. "Szczypawki" jest zbiorem wierszy wyrażających uczucia, pomagających zrzucić emocje jak też kopalnią wiedzy.
Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Książnicy Podlaskiej w Białymstoku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięły w nim udział dzieci z klasy II SP w Sztabinie

W poszukiwaniu bliskości

Spotkanie poetycko-muzyczne z Barbarą Ostaszewską (poezja), Ewą Chomicz-Wysocką (fortepian), Ryszardem Jasionowskim (flet).
Chwile zadumy, refleksji i nostalgii za szybko upływającym czasem przeżyli uczestnicy wieczoru poetycko-muzycznego zorganizowanego 6 marca 2016 roku. Okazją był zbliżający się Dzień Kobiet.
Poetka z Augustowa Barbara Ostaszewska recytowała własne wiersze na tle muzyki wykonanej na instrumentach klawiszowych przez Ewę Chomicz-Wysocką i na flecie przez Ryszarda Jasionowskiego. W przedstawionych obrazach poetyckich człowiek ukazany został w ścisłym zespoleniu z przyrodą, zarówno tą blisko nas, jak i wyznaczoną przez granice czasowo-przestrzenne. Stąd motywy mieszały się, nakładały na siebie, a dynamika obrazów zaskakiwała słuchaczy. Podobnie jak w naszym ludzkim losie - wczoraj dziewczyna, piękna jak kwiat po wiosennej burzy, a niedługo staruszka, prowadząca bez słów dialog sama ze sobą. Więc tańczmy póki czas - nawoływała poetka - i uczmy się trudnej sztuki życia, by nie dochodzić do stwierdzenia , że w życiu na życie już nie czas. Bo tylko rzeka niezmiennie płynie, pełna świeżości, ciekawa każdego zakrętu. Z nami tak nie jest, poszukujmy więc bliskości, zanim wejdziemy w tajemniczą bramę, przed którą cofnąć się już nie można.
Helena Kozłowska

Wieczór poetycko muzyczny z Krystyną Gudel i Martą Jackiewicz

W sobotni wieczór 30 stycznia 2016 r. w świetlicy Centrum odbyło się spotkanie poetycko muzyczne. Swoją wiersze prezentowała poetka Ziemi Suchowolskiej Krystyna Gudel, a muzycznie ubogaciła Marta Jackiewicz.
Przybyli goście mieli okazję spędzić niezwykły wieczór. Połaczenie poezji i śpiewu stworzyło niepowtarzalną atmosferę.
Leonard Weimann
21.09.2015 r. odbyło się spotkanie z Leonardem Weimanem autorem poematu "Biebrza". Towarzyszył mu nieodłączny przyjaciel Sławomir Izak. Nad Biebrzę przywiodła ich przyjaźń i miłość do rzeki oraz ludzie tu mieszkający - otwarci, przyjaźni i pracowici. Autor mieszka pod Radomiem. W roku 1992 po raz pierwszy przyjechał na Pobojną Górę w Czarniewie. Przez kolejne lata przemierzał i poznawał nasze tereny, a swoje głębokie przeżycia towarzyszące tym podróżom zawarł w pięknym poemcie "Biebrza".
Anna Czerwińska-Rydel
2.06.2015 uczniowie klasy VI i członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się z Anną Czerwińską-Rydel. Muzykiem, pedagogiem, autorką książek dla dzieci o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej.
Autorka aby przybliżyć tematykę swoich książek opowiedziała o bohaterze jednej z nich - znanym na świecie Polaku - Janie Czochralskim. Wynalazca mikroprocesorów nazywany jest "ojcem" elektroniki. Bez niego nie byłoby komputerów, aparatów cyfrowych, telefonów itp. urządzeń. Mimo swojego osiągnięcia - bardzo ważnego dla rozwoju elektroniki - jest on postacią mało znaną w Polsce.
Sięgając po książki autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel trafimy na literaturę oposującą rzeczy prawdziwe oraz ludzi wybitnych i interesujących.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali dedykację z autografem autorki.
Galeria

Krystyna Gudel

15.05.2015 r. mieszkająca w pobliskiej Suchowoli poetka Krystyna Gudel, przeprowadziła spotkanie autorskie dla grup pięciolatków i sześciolatków Oddziału Przedszkolnego w Sztabinie.
Pani Krystyna i jej twórczość sprawiły, iż dzieci zamieniały się w tańczące ważki, uczyły się liczyć, poznawały różnorodne gatunki ptaków i roślin. Każde z nich chciało jak najlepiej wywiązać się z przydzielonego zadania. Zajęcia pokazały dzieciom, że wiersze mogą być doskonałym scenariuszem do wspólnej zabawy i nauki. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem. Wszystkie dzieci zostały obdarowane zakładkami do książki wykonanymi własnoręcznie przez autorkę z zamieszczonymi Jej wierszami.

Galeria

Arkadiusz Niemirski

Książnica Podlaski im. Łukasz Górnickiego w Białymstoku w ramach DKK była organizatorem spotkania autorskiego, które odbyło się 7 marca b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie. Z grupą młodzieży klasy VI-tej spotkał się znany polski powieściopisarz, satyryk i publicysta Arkadiusz Niemirski. Autor na początku objaśnił cel spotkania, pokazując jak należy czytać książki (otworzyć, przejść przez środek, zamknąć). Wywołało to śmiech młodzieży, która jednak przyznała prelegentowi trafność jego symbolicznego gestu. Wychowani w kulturze obrazkowej czytamy bardzo pobieżnie i skupiamy się mniej na tekstach, bardziej na obrazkach. Smutne statystyki czytelnictwa w naszym kraju odnoszą się nie tylko do młodzieży. W roku ubiegłym przeciętny Polak przeczytał 0,5 książki (40 stron).
Następnie pisarz posługując się prezentacją multimedialną przedstawił swoją drogę życiową i awans pisarski. Najwięcej skupił się na książkach młodzieżowych z serii „Pan samochodzik”. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, gdyż znana jej była prezentowana przez pisarza pozycja.
Liczne pytania zadawane przez uczniów dowodziły, że spotkanie było potrzebne i niejeden z młodych odbiorców spojrzy inaczej na książkę i czytelnictwo. (H.K.)

Galeria

Wojciech Widłak

24 maja 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie odbyło się spotkanie z Wojciechem Widłakiem. Autor znany jest przede wszystkim z serii opowieści o Panu Kuleczce. Za swoją twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, był wielokrotnie nominowany do nagród literackich.
Pan Wojciech spotkanie rozpoczął od przedstawienia głównych postaci swoich opowieści – Pana Kuleczki i jego podopiecznych, rozbrykanej kaczki Katastrofy, spokojnego psa Pypcia i rozlatanej muchy Bzyk-Bzyk. Te książkowe postacie w oryginale wykonane szydełkiem lub ze skarpetek bardzo spodobały się dzieciom, dzięki czemu szybko nawiązał się dialog. Autor w prosty sposób przedstawił cały proces tworzenia książki. Uświadomił, że bez fantazji i wyobraźni książka nie mogłaby powstać. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało pamiątkową, kolorową ilustrację z dedykacją i autografem autora.
Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie, za co serdecznie dziękujemy.

Galeria

Łukasz Wierzbicki (18.04.2013 r.)

Trudno uwierzyć? Życie, jak się okazuje, bywa dużo ciekawsze, niż wymyślone historie… Przekonali się o tym uczniowie klasy IV Z.S.S. w Sztabinie, którzy 18 IV b.r. przeżyli emocjonujące spotkanie ze znanym autorem powieści dla dzieci – Łukaszem Wierzbickim. Książki tego autora są zaczytywane przez dzieci, a bezpośrednie spotkania z nim są prawdziwą ucztą literacką. Na spotkaniu zorganizowanym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie autor przedstawił genezę i emocjonujące przygody bohaterów powieści „Afryka Kazika. Bis” oraz „Dziadka i Niedźwiadka”. Pierwsza z nich opowiada o pasjonujących przygodach Kazimierza Nowaka, który zamierzał rowerem przejechać Afrykę. Cel osiągnął, z tym że afrykańskie przygody pokonywał nie tylko rowerem, ale na konikach, łódką i wielbłądem. Druga z powieści przedstawia przygody niedźwiedzia Wojtka, który był przyjacielem żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Sprawiał wiele zamieszania, ale był też źródłem mnóstwa radości. Brał udział w bitwie o Monte Cassino, pomagał nosić skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył.
Prócz ciekawego przekazu dotyczącego treści książek uczniowie otrzymali wiele porad natury dydaktycznej, żeby żyć w przyjaźni ze zwierzętami, mieć własne pasje, właściwy kontakt rodzicami i dziadkami, czytać dużo książek, by życie stało się ciekawsze.
Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości Książnicy Podlaskiej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, za co serdecznie dziękujemy.

Galeria

Małgorzata Iwanowicz

16 listopada 2012 roku w naszej bibliotece gościła po raz kolejny Małgorzata Iwanowicz - popularyzatoka piękna i kultury języka polskiego, autorka kilkudziesięciu książek edukacyjnych z zakresu ortografii, praktycznej stylistyki, słownictwa i frazeologii. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Sztabinie. Arcyciekawie przeprowadzone przez Nią warsztaty na temat grzeczności były spontanicznie przyjęte przez uczniów i przydadzą się im w codziennym postępowaniu.
Spotkanie odbyło się dzięki Książnicy Podlaskiej w Białymstoku w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

Galeria

Edyta i Robert Zarębscy

29 maja 2012 r. Edyta Zarębska - lubelska pisarka i ilustratorka spotkała się z dziećmi z zerówki. Znana pod pseudonimem – Babcia Grunia, w bajkowym stroju motyla, opowiedziała dzieciom jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem. Już jako mało dziewczynka marzyła, żeby zostać „pisaczką”. Na początku tworzyła wiersze, które chowała w różnych miejscach pokoju. Jej marzenia z dzieciństwa spełniły się. W 2007 roku wydała książkę "Opowieści babci Gruni", za którą otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Napisała również "Moje ulubione dobranocki", "Mój Pamiętnik", "Zosia i fiołkowy kapelusz", "Antek i stara jabłonka", jest również współautorką 365 bajek na dobranoc.
Pisarce towarzyszył jej mąż. Czytał dzieciom fragmenty jej bajek oraz zaśpiewał piosenkę pt. "Mądra rzeka", do której tekst napisała P. Edyta, natomiast muzykę skomponował P. Robert.
Spotkanie było okazją do zabawy rysunkowych. Dzieci po pojedynczych fragmentach ilustracji, odgadywały co przedstawiają rysowane przez pisarkę postacie.
Na zakończenie spotkania, każdy musiał dotknąć zaczarowanego, kolorowego motylka - spełniającego życzenia. Wszyscy otrzymali również kartkę kolorowankę z autografem pisarki.
Spotkanie z Edytą Zarębską zostało zorganizowane przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Galeria

Małgorzata Nawrocka

9 listopada 2011 gościła w naszej bibliotece autorka ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci i młodzieży - Małgorzata Nawrocka.
Pisarka jest absolwentką polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim dorobku ma takie książki dla  i młodzieży jak "Iskierki Wandy Błeńskiej" (2003), "Anhar" (2008), "Abecadło na Bożą chwałę"(2009), "Strych z aniołami"(2010), "Balkon Pana Boga" (2010), "Legendy chrześcijańskie miast polskich" (2011) i wiele, wiele innych. Oprócz książek pisze scenariusze teatralne i teksty piosenek, podręczniki szkolne artykuły prasowe felietony i prowadzi audycje radiowych.

 

Kalina Jerzykowska

9 listopada 2010 roku odwiedziła nas Kalina Jerzykowska - dziennikarka, autorka wielu wierszy, powieści, piosenek i scenariuszy teatralnych adresowanych do młodego czytelnika. "Wiersze trochę zakręcone", "Pluszcz i dzwoniec przy mikrofonie, czyli jak zrobić w szkole teatr na stole", "Kantor wymiany liter", "Widma z ulicy Wydmowej”, „Gdzie dzwoniec dzwoni i plusz się pluszcze. Wiersze króciutkie i trochę dłuższe”, „W moim ogrodzie mieszka czarodziej”, "13. skrytka"  - to tylko niektóre jej utwory.
Spotkanie odbyło się dzięki Książnicy Podlaskiej w Białymstoku, wzięli udział uczniowie z klasy II Szkoły Podstawowej w Sztabinie.

 

Małgorzata Iwanowicz

W dniu 02.06.2010r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie połączone z zajęciami warsztatowymi z dr Małgorzatą Iwanowicz. W spotkaniu oprócz dziewcząt z DKK wzięli udział uczniowie kl. IIIc gimnazjum w Sztabinie. Autorka przeprowadziła ciekawe warsztaty z młodzieżą dotyczące zadawania pytań.
Małgorzata Iwanowicz - Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, dr nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki; bibliofil, członek Łódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Książki; poetka (tomy: W oczekiwaniu, Biała mysz), autorka kilkudziesięciu książek edukacyjnych z zakresu ortografii, praktycznej stylistyki, słownictwa i frazeologii (np. seria: Sztuka pisania wypracowań, podręczniki: Mistrz ortografii, Słownictwo i frazeologia w szkole – współautor Edward Polański), książek naukowych (Sprawność ortograficzna uczniów. Teoria i badania własne), słowników (Bajkowy słownik ortograficzny dla dzieci) i wielu artykułów. Posiada własny ex libris

 

Krystyna Gudel

20 maja 2010 roku zorganizowaliśmy dzieciom z oddziału przedszkolnego spotkanie autorskie z Krystyną Gudel.
Gudel Krystyna – nauczyciel nauczania zintegrowanego i polonista. W 2006 roku odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Od wielu lat mieszka z rodziną w Suchowoli. Debiutowała  w 2003 roku tomikiem „Sady pozostawione”. W 2007 r. został wydany przez NKL w Białymstoku tomik pt. „Ona” trzech autorek: Joanny Dawidziuk, Krystyny Gudel i Joanny Pisarskiej. W 2008 r. wydała kolejny tomik „Stopy na ścieżkach”. Laureatka wielu konkursów poetyckich m. in.:
II miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Józefa Kosakowskiego, Iwkowa 2004r.
III miejsce w konkursie literackim „Nasze gniazdo”, Szudziałowo 2007r.
II miejsce w konkursie „Ekologiczne fraszki” 2007r.
III miejsce w konkursie satyrycznym „Zabij śmiechem złe zwyczaje, Przelewice 2007r.
I miejsce  w Turnieju Jednego wiersza na Pastorałkę, NKL, Białystok 2008r.
I miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Las – moja miłość”, Białowieża 2008r.
II miejsce w konkursie „Strofy o serze” z okazji Dożynek Powiatowych, Dąbrowa Białostocka 2008r.
II miejsce w III Konkursie Literackim im. Mikołaja Samojlika z cyklu „Biebrzańskie szuwary” kat. Limeryk, Dąbrowa Białostocka 2008r.
II miejsce w V Ogólnoplskim Konkursie Poetyckim „Majowa Konwalia”, Wasilków 2009r.
I miejsce  w IV Konkursie Literackim im. Mikołaja Samojlika z cyklu „Biebrzańskie szuwary” kat. Nowela, Dąbrowa Białostocka 2009r.
III miejsce w XXIX w konkursie poezji „Szukamy talentów wsi”, Wąglany – Białaczów – Opoczno 2010r.
Autorka zdobyła również wiele wyróżnień, zarówno w konkursach ogólnopolskich jak i regionalnych.

Denis Trusow

Spotkanie odbyło się 20 września 2009 roku. Swoją twórczość przedstawił muzyk i literat pochodzący z Białorusi a od kilku lat mieszkający w Polsce – Denis Trusow. Autor wydał dwie książki w języku rosyjskim. W Polsce jego utwory zamieszczane były w Almanachu Epea wydawanym przez Książnicę Podlaską oraz w Magazynie Kultury Popularnej „Esencja”. Wszyscy z uwagą wysłuchali czytanych przez autora oraz nauczycieli ZSS w Sztabinie utworów, a w ich nastrój wprowadził nas odpowiednio dobrany podkład muzyczny.

Bożena Klimaszewska

Spotkanie odbyło się 10 czerwca 2009 roku. Gościem była pisarka i malarka Bożena Klimaszewska. Autorka przywiozła kilkanaście swoich obrazów i na tle pięknie skomponowanej scenerii recytowała własne wiersze, ułożone w tematyczne cykle (jesień – zima – wiosna - lato). Zarówno tematy na przedstawionych obrazach, jak i jej utwory poetyckie inspirowane są doznaniami wynikającymi ze  ścisłej więzi z przyrodą. Pani Bożena mieszka w urokliwym zakątku Puszczy Augustowskiej. Piękna recytacja wierszy, sugestywne przedstawienie obrazków z życia zwierząt, którymi na co dzień opiekuje się, sprawiły, że spotkanie to było autentycznym przeżyciem dla odbiorców.
Autorka chętnie odpowiadała na stawiane przez uczestników pytania. Spotkanie było piękną lekcją. Ciekawe życie i szczęście można znaleźć wszędzie, jeśli przyrodę mamy za swoją matkę, z którą będziemy żyć w zgodzie i przyjaźni.

AUTONOMICON

W niedzielne popołudnie 26 kwietnia 2009 r. w piwnicy budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Sztabinie odbył się koncert zespołu „Autonomicon”. Swój talent muzyczny i twórczy zaprezentowali: Denis Trusow, Robert Andraka i Marcin Siebiedziński. Występ poprzedził krótki wykład na temat muzyki alternatywnej. Publiczność wypełniająca piwnicę była zachwycona i bardzo ciepło przyjęła alternatywnych muzyków.

 

Krystyna Śmigielska

25 kwietnia 2008 roku zorganizowałyśmy spotkanie autorskie z Krystyną Śmigielską. Autorka dopiero od dwóch lat pojawiła się na rynku literackim, a już napisała 5 książek dla starszych dzieci. W czasie spotkania prezentowała  swoje książki „Tekla”, „Węszący renifer czyli tydzień z ciotką Julią”, „To ty głupia jesteś”, „Skarb leśnego grobowca". Książki te chętnie czyta młodzież, gdyż pisane są przystępnym językiem i poruszają problemy bliskie czytelnikom w tym wieku – przyjaźń, pierwsza miłość, przygody, zachowanie bezpieczeństwa, pielęgnowanie pasji. Autorka bazuje na bogatym materiale zdobytym w czasie długoletniej pracy z dziećmi – w świetlicy i bibliotece szkolnej.
W czasie spotkania prowadząca zaktywizowała młodzież do pełnienia ról, między innymi aktorów, śpiewaków, malarzy, jak też złodziei, przed którymi trzeba umieć się strzec.
Ważnym przesłaniem spotkania było przekonanie odbiorców, że każdy człowiek rodzi się z jakimś talentem, który należy ćwiczyć, hołubić i wierzyć, że dzięki wytrwałości dochodzi do sukcesu.

Marta Fox

17 września 2007 roku zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z współczesną pisarką, poetką, eseistką, autorką opowiadań i powieści dla młodzieży – Martą Fox. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Tematem jej twórczości prozatorskiej są problemy dzieci i młodzieży związane głównie z dojrzewaniem emocjonalnym. Autorka odmalowuje postaci bohaterów i środowisk, w jakim się obracają. Najbardziej znane tytuły jej książek to: „Batoniki Always miękkie jak deszczówka”, „Coraz mniej milczenia”, „Kobieta zaklęta w kamień”, „Magda . doc”, „Paulina. doc”, „Święta Rito od rzeczy niemożliwych.
Na zakończenie spotkania Pani Marta odpowiedziała na pytania naszej młodzieży, można też było kupić książkę z jej dedykacją.