DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI
Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.
Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.
Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki.
„Basia i biblioteka” – Zofia Stanecka
Centrum również i w tym roku zgłosiło chęć udziału w III Ogólnopolskiej Akcji „Noc Bibliotek”. Placówki, które dołączyły się do promocji czytelnictwa pod hasłem „Czytanie porusza” otrzymały materiały promocyjne. Wśród nich znajdowała się książka Zofii Staneckiej - „Basia i biblioteka” . Dnia 3 czerwca razem z uczestniczkami Dyskusyjnego Klubu Książki spotkaliśmy się, aby wspólnie porozmawiać o tym, co wolno robić w bibliotece. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w dyskusję i chętnie odpowiadały na pytania na podstawie czytanych fragmentów lektury. Razem stworzyliśmy listę, dlaczego lubią przychodzić do biblioteki. Po żywej dyskusji wszystkim uczestniczkom złożyłam życzenia z okazji „Dnia Dziecka” oraz przygotowałam słodki poczęstunek.
Iwona Zawiślak
Katechizm polskiego dziecka - Władysław Bełza
Zbliżający się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej skłonił Dyskusyjny Klub Książki do przypomnienia wiersza Władysława Bełzy pt. „Kto ty jesteś?” oraz wiadomości na temat polskich symboli narodowych. Dzień flagi obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Dzięki zajęciom DKK dzieci utrwaliły wiedzę o polskich symbolach narodowych a także wykonały biało-czerwone chorągiewki, które zabrały do domu.
Kalina Jerzykowska - „Pasażer nie z tej ziemi. Podróż z Kornelem Makuszyńskim”
14 maja 2016 uczestnicy klubu spotkali się, by porozmawiać o lekturze Kaliny Jerzykowskiej - „Pasażer nie z tej ziemi. Podróż z Kornelem Makuszyńskim”. Książka ta, to biografia Kornela Makuszyńskiego napisana w formie ciekawej opowieści. W trakcie czytania poznajemy wiele szczegółów, dotyczących dzieł tego pisarza. Jest to ciekawa powieść edukacyjna, a w dodatku pełna humoru! Moje klubowiczki z ciekawością przeczytały tę pozycję podsumowując, że wyruszyły w przepiękną podróż, w której sprawdziły swoją wiedzę w twórczości Kornela Makuszyńskiego
Jari Makipaa - Klub Detektywów Huragan i zaginione kartki
23 kwietnia 2016 roku podczas spotkania DKK rozmawialiśmy o książce Jari Makipaa pt. „Klub Detektywów Huragan i zaginione kartki”. Opowiada ona o losach bliźniaków Jesse i Jenni, którzy swoim podstępem i sprytem próbują rozwiązywać różne kryminalne zagadki. Jest to pełna ciepła, poczucia humoru opowieść o przyjaźni i zaufaniu. Świetna dla nastolatków. Uczestnicy byli zainteresowani innymi książkami z tej serii i z pewnością polecą ją innym czytelnikom.
Iwona Zawiślak
Barbara Kosmowska – „Puszka”
12 marca 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawialiśmy książkę Barbary Kosmowskiej pt. „Puszka”. Książka, choć sporych rozmiarów, tak spodobała się wszystkim, że dyskusji nie było końca. „Puszka” jest bardzo wzruszającą lekturą, która dotyczy problemu odrzucenia, pozornej przyjaźni, braku odpowiedzialności, zakończonej tragicznymi konsekwencjami, a także budowania trwałych więzi międzypokoleniowych. Moje klubowiczki stwierdziły, że jest bliska ich problemom. Uważają, że to odpowiednia lektura na długi, zimowy wieczór. Po omówieniu książki, naszym starym zwyczajem postanowiliśmy wykonać jakąś prace o tematyce zbliżających się świąt. Tworzyliśmy i dekorowaliśmy wielkanocne pisanki. Z życzeniami radosnych świąt Wielkiej Nocy rozstaliśmy się w przyjemnej i miłej atmosferze.
Iwona Zawiślak
Grzegorz Kasdepke – „Co to znaczy…”
20 lutego 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawialiśmy książkę Grzegorza Kasdepke – „Co to znaczy…”. Jest to lektura obowiązkowa większości klubowiczek, dlatego z ciekawością i zainteresowaniem o niej opowiadały. Książka to zbiór zabawnych historyjek o Bartusiu i jego rodzinie, które wszystkim bardzo się podobały i dostarczyły okazji do wspaniałej zabawy. Ośmielone lekturą klubowiczki zdradziły wiele śmiesznych historii z własnego życia podobnych do tych opisanych książce. Po wesołej dyskusji przeszliśmy do dalszego etapu naszego spotkania. Ponieważ klubowiczki są bardzo uzdolnione artystycznie, każde nasze spotkanie kończymy wykonaniem różnych plastycznych pomysłów. Tym razem był to kurczak wielkanocny zrobiony z papieru.
Iwona Zawiślak
Talko L. K. - „Pitu i kudłata w opałach”
28 listopada 2015 roku omawialiśmy książkę Talko L. K. - „Pitu i kudłata w opałach”. Książka opowiada o zabawnych sytuacjach rodzeństwa. Każda z ich przygód jest pełna humoru, daje nam świetną zabawę i mnóstwo radości. Na naszym spotkaniu również nie zabrakło rodzeństw. Opowiadali nam oni o swoich przygodach i zabawach.
Po omówieniu lektury przystąpiliśmy do następnego punktu naszego spotkania jakim była próba jasełek. Przygotowujemy je corocznie na spotkanie opłatkowe. Nad scenariuszem pracujemy już od kilku tygodni i mamy nadzieję, że zbliżający się, wielkimi krokami, występ wypadnie dobrze.
IZ
Rafał Witek - „Klub latających ciotek”
7 listopada członkowie DKK wraz z nowymi koleżankami i kolegami , spotkali się, by porozmawiać o książce „Klub latających ciotek” Rafała Witka. Książka ta jest dobrym przewodnikiem, aby przekazać, jak można bez komputera, Internetu i innych nowości multimedialnych wyjechać na wakacje do cioci i dobrze się bawić. Opowieść jest pełna humoru i akcji, dlatego omawiając ją klubowicze wspominali swoje zabawne historie z tegorocznych wakacji . Po spotkania zrobiliśmy próbę teatralną scenariusza jasełek, które przygotowujemy na nasze coroczne spotkanie opłatkowe.
Iwona Zawiślak
L. M. Montgomery.- „Ania z zielonego wzgórza”
17 października 2015 roku omówiliśmy książkę L. M. Montgomery.- „Ania z zielonego wzgórza” . Jest to lektura zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Każdy może wynieść z niej coś dla siebie. Ta ciepła, pełna optymizmu opowieść bawi, wzrusza, a także uczy. Klubowiczki przyznały, że czasami upodabniają się do rudej Ani, której przygody bawią do łez. Zachęcamy do przeczytania dalszych losów Ani, które są w naszej bibliotece.
Zajęcia plastyczne
7 lipca 2015 r. klubowiczki spotkały się, aby wykonać prace plastyczne na konkurs organizowany przez Książnicę Podlaską w Białymstoku. Temat konkursu to „Najbardziej zapamiętane spotkanie DKK w 2015 roku”, a warunkiem uczestnictwa jest wykonanie pracy w bibliotece pod czujnym okiem moderatorki. Z naszego klubu udział zgłosiły cztery osoby, które z pełnym zapałem i poświęceniem zabrały się do wykonania zadania. Zastosowały różnorodną technikę: mazaki, kredki, farby plakatowe i czasochłonną wydzierankę. Mam nadzieję, że nasze prace spodobają się komisji.
W sobotę 20 czerwca 2015 r. spotkaliśmy się, by wspólnie podsumować cały rok naszej wspólnej pracy. Rozpoczęliśmy go rozpaleniem grilla, piekliśmy kiełbaski, a przy tym opowiadaliśmy sobie o książkach, które dotychczas omawialiśmy na spotkaniach DKK. Różne anegdoty z książek były okazją do śmiechu, a wspomnienia ze spotkań do refleksji. Piękna pogoda pozwoliła nam również na zabawy ruchowe. Następnie przenieśliśmy się do budynku biblioteki, by razem pograć w szachy, scrabble i warcaby. Miło spędzone popołudnie utwierdziło nas , że rok poświęcony na spotkania z książką, nie był rokiem straconym. Klubowiczki okazały się bardzo kreatywne, mające dużo pomysłów i chęci do dalszego wspólnego działania.
Iwona Zawiślak
Eliza Piotrowska - "Ciocia Jadzia"
W sobotę 13 czerwca 2015 r. uczestnicy DKK spotkali się, by omówić książkę Elizy Piotrowskiej - „Ciocia Jadzia”. Książka gwarantuje dobrą zabawę. Komizm sytuacyjny zawarty w każdym rozdziale rozśmieszał nas do łez. Ciocia Jadzia to ciocia, o której marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić. Ciocia Jadzia też jest dorosła, ale nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę. Dziewczyny z DKK zgodnie przyznały, że każda z nich ma taką swoją ukochaną ciocię.
I.Z.
Maria Marjańska-Czernik - "Wypożyczalnia babć"
23 maja 2015 r. spotkaliśmy się na kolejnym spotkaniu DKK. Omawianą lekturą była książka „Wypożyczalnia babć” Marii Marjańskiej-Czernik. Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy na temat naszych dziadków. Uczestnicy z pełnym zachwytem opowiadali jak ważną rolę w ich życiu pełni babcia. To ona jest wyrozumiała, ciepła i zawsze ma dla nas czas. Ale jak jej nie ma, to można ją sobie wypożyczyć, jak to zrobili i opowiedzieli nam bohaterowie omawianej lektury. Książka ta, to wzruszająca opowieść o miłości, akceptacji, zrozumieniu. Ukazuje jak wielką potrzebę zwrócenia na siebie uwagi mają nasi milusińscy, gdy my rodzice nie mamy dla nich czasu.
Grzegorz Kasdepke - Horror, skąd się biorą dzieci
Kolejne spotkanie DKK odbyło się 18 kwietnia 2015 r. Rozmawialiśmy o książce Grzegorza Kasdepke „Horror, czyli skąd się biorą dzieci”. Dotychczas wszystkie omawiane książki tego autora cieszyły się ogromną popularnością wśród naszych klubowiczów. Również i tym razem, uczestnicy aktywnie i z wielką satysfakcją podzielili się swoimi wrażeniami na temat poruszany w książce. Stwierdzili iż, jest ona napisana w sposób prosty i zrozumiały. I tak jak wszystkie książki tego autora, pomimo iż napisana lekko i z dużym poczuciem humoru, to trafia do czytelnika.
Juszczyk Anna - Nadzieja
07.03.2015 r. na spotkaniu DKK w GBP w Sztabinie dyskutowaliśmy na temat książki Juszczuk Anny - „Nadzieja”. Oto krótka recenzja jednej z klubowiczek:
Kiedy wzięłam do ręki powieść Anny Juszczyk zaskoczyła mnie jej tematyka, gdyż książki o narkomanach i anorektyczkach możemy spotkać na każdym kroku, ale opowiadających o przeżyciach związanych z chorobą kręgosłupa już nie. Myślę, że Nadzieja”, jak sugeruje tytuł niesie pewne przesłanie. Pomimo różnych przeciwności losu, w tym przypadku choroby, nie można tracić wiary w lepszą przyszłość i mieć nadzieję, że gdy już minie ten trudny dla nas czas, życie będzie toczyło się dalej, nie skończy się, a może nawet będzie lepsza niż dotychczas.
Sylwia Andraka
Kalina Jerzykowska - Buba córka Belzebuba
Dnia 14 lutego klubowicze DKK w Sztabinie spotkali się by porozmawiać o książce Kaliny Jerzykowskiej – „Buba córka Belzebuba”. Jest to trzecia i ostatnia część upiornych przygód Koszmariusza i Horroraty. Książka opowiada o niesamowitych przygodach uczniów poszukujących skarbów w ramach warsztatów „Sami nie wiecie co posiadacie”. Uczestnicy spotkania wspólnie przyznali, że szybko zaprzyjaźnili się z bohaterami tej książki i z zaciekawieniem śledzili ich losy.
Grażyna Bąkiewicz – Ada. Strażniczka skarbu
10 stycznia 2015 roku odbyło się kolejne spotkanie DKK. Przybyło na nie 7 osób. Tematem dyskusji była książka Grażyny Bąkiewicz – „Ada. Strażniczka skarbu”. Wszystkim klubowiczom lektura bardzo się podobała. Autorka opowiedziała nam o starych zamkach mających swoje sekrety, z którymi związane są pełne grozy, niewyjaśnione historie. Książkę o Adzie czyta się błyskawicznie i z dużym zainteresowaniem. Autorka umiejętnie buduje napięcie, rozjaśnia kolejne zagadki w miarę postępów w lekturze i wiedzie czytelników ku dobremu zakończeniu.
Adam Molenda - Co się dzieje w tym mieście?
15 lutego 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem naszej dyskusji była książka Adama Molendy - „Co się dzieje w tym mieście?”. Wszystkim omawianym pozycja ta bardzo się podobała. Jest to świetna powieść "z dreszczykiem", która do samego końca trzyma czytelnika w napięciu, co chwila czymś go zaskakując. Grupka przyjaciół wspólnie spędza ferie świąteczne w Żywcu. Gdy dzieciaki poznają legendę o ukrytych tu kiedyś klejnotach, których nigdy dotąd nie odnaleziono, postanawiają spenetrować podziemia i sami ich poszukać. Nie jest to jednak proste, bo w mieście zaczynają się dziać dziwne, tajemnicze rzeczy... Autor w książce dotyka również spraw niepełnosprawności, wartości przyjaźni i szacunku wobec innych.
C. Collodi „Pinokio”(18.01.2014)
K. Kleniewska-Kowaliszyn „Magda, Paweł i Ty”11.01.2014
„Dynastia Miziołĸów” Joanny Olech 23.11.2013 r.
Grzegorz Kasdepke - „Bodzio i Pulpet” 09.11.2013 r.
Aleksander Fredro - Paweł i Gaweł (28.09.2013 r.)
Nyhus Svein – „Tato”
29 czerwca 2013 r. członkowie klubu DKK spotkali się by omówić książkę Nyhus Svein – „Tato”. Opowiada ona o wspaniałym tacie, który jest bardzo ważną osobą w życiu każdego małego chłopca i dziewczynki też. Jego sylwetka została wyolbrzymiona do tego stopnia, że zdaje się dominować nad światem. Jest ucieleśnieniem potęgi, siły, nieograniczonych możliwości. Potrafi wszystko, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, nieosiągalnych. Jest bohaterem z najpiękniejszych bajek. Zgodnie stwierdziliśmy, że tata tak jak i mama jest bardzo ważna w życiu każdego dziecka.
Po omówionej lekturze, następnym punktem naszego spotkania były warsztaty orgiami. Na początku przybliżyłam im historię orgiami oraz zasady składania papieru. A potem było już to najlepsze – spotkanie z kwadratowym arkuszem. Po kilku zgięciach było już wiadomo czy klubowicze polubili na tyle papier, by z niego tworzyć. Udało się! Z wielką uwagą najpierw przypatrywały się jak wykonywać papierowe czapeczki, biedronki, koty oraz papugi, a następnie korzystając z życzliwej pomocy prowadzącej same wykonywały papierowe zabawki. Dzieciaki uczyły się przy tym cierpliwości i wytrwałości. Na zakończenie naszego spotkania życzyliśmy sobie słonecznych, wspaniałych i udanych wakacji. Jakie one będą nie wie nikt, ale wiemy natomiast, że spotykać się będziemy w naszym gronie tak jak dotychczas.
Pija Lindenbaum - „Filip i mama, która zapomniała"
8.06.2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Ponieważ termin zbiegł się z niedawno obchodzonym Dniem Dziecka, postanowiliśmy to uczcić ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami na plaży w Sztabinie.
Jednak zanim przeszliśmy do poczęstunku omówiliśmy książkę P. Lindenbaum - „Filip i mama, która zapomniała”. Książka opowiada o mamie Filipa, która jest tak zmęczona i zestresowana, że pewnego dnia zamienia się w smoka. Zupełnie zapomina, co się robi, kiedy jest się mamą. A co się robi z mamą, która zamieniła się w smoka i wylizuje talerze, zamiast je pozmywać, depcze telefon, zionie ogniem, je muchy i ze złości wali ogonem o ziemię? Filip wyrusza z mamą w poszukiwaniu lekarstwa na smoki.
Pija Lindenbaum jest wnikliwą obserwatorką dziecięcego świata, cenioną i wielokrotnie nagradzaną szwedzką autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Jej książki godne są polecenia, ponieważ przedstawia problemy w ciekawy, serdeczny i lekki sposób.
Następny termin spotkania ustaliliśmy na 29.06.2013 o godz. 11.00. Serdecznie zapraszam i przypominam, że do klubu może dołączyć każdy, kto lubi książki oraz dyskusje o nich. Warunkiem jest przeczytanie lektury wybranej na konkretne spotkanie.
I.Z
Małgorzata Strzałkowska - "Plaster Czarownicy i inne baśnie"
Od kwietnia 2010 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie działa Dyskusyjny Klub Książki. Jest to grupa czytelnicza skupiająca ludzi w różnym wieku, którzy lubią czytać i spotykają się, aby porozmawiać o książkach. Do końca marca 2013 roku do naszego DKK należała młodzież gimnazjalna oraz uczniowie klas szóstych. Od kwietnia skład klubu zmienił się, należą teraz do niego dzieci z klas II i III. Tak jak pisaliśmy, spotkania te nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i z ogromną radością przyjmiemy do klubu każdego nowego czytelnika. Pierwsze spotkanie nowej grupy odbyło się 6 kwietnia 2013 roku. Opracowaliśmy lekturę „Plaster czarownicy i inne baśnie” Małgorzaty Strzałkowskiej. Aby spotkaniu nadać odpowiedni baśniowy klimat, prowadząca przebrała się w główną postać opowieści. Dzięki temu przenieśliśmy się tam, gdzie przygoda i fantazja nie zna granic. Po omówieniu treści baśni trzeba było powiedzieć, jakie nauki bądź wartości niosą one ze sobą. Na zakończenie naszego spotkania dzieci narysowały czarownice, która została zawieszona na naszej gazetce bibliotecznej. Na kolejne spotkanie klubowicze wybrali książkę Joanny Olech - „Pulpet i Prudencja”, które odbędzie się 11 maja o godz. 11.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie. Nasze spotkania z klubowiczami są czasem mile i pożytecznie spędzonym, dlatego serdecznie na nie zapraszamy.
I.Z.
Zafor Carlos Ruis - Marina
Spotkanie odbyło się 29 maja w ogrodze u klubowiczki Kingi. Dziewczęta z zachwytem opowiedziały treść książki. Ażeby uatrakcyjnić spotkanie odegrały scenki. przedstawiły pełne grozy sytuacje z powieści, śledziły zagadkową Damę w czerni, skrywały się wśród cmentarnych nagrobków, uciekały przed goniącymi je manekinami.
Klubowiczki otrzymały też dodatkowe zadanie do wykonania. Na lekcji języka polskiego miały zareklamować powieść swoim koleżankom i kolegom z klasy.
Spotkanie zakończyłyśmy wspólnym grillowaniem.
Charakterystyka Mariny napisana przez Kingę
Marina to tytułowa bohaterka książki C.R. Zafona. Ma około 14 lat. Jej matka nie żyje, mieszka w Barcelonie z ojcem Germanem. Jest dość szczupła ma jasne włosy. Najczęściej ubiera się w sukienki. Bohaterka, mimo że nie chodzi do szkoły wie bardzo dużo, ponieważ uczy ją jej ojciec. Nigdy nie miała przyjaciół, jednak gdy w jej domu pojawia się Oskar, wie że na pewno z nim zaprzyjaźni się. Zabiera go w nieznane mu zakątki Barcelony. Gdy na swej drodze napotykają zagadkę Marina ma bardzo dużo spostrzeżeń i w strasznych dla nich momentach potrafi znaleźć wyjście. Gdy odwiedzili z Oskarem inspektora usłyszała, że byłaby dobrą policjantką. Jest wyrozumiała i czuła. Gdy w deszczową noc chłopak przybiegł do niej przemoczony do suchej nitki nie wygoniła go lecz wysłuchała i pozwoliła zostać. Nawet wiedząc o swojej chorobie potrafiła cieszyć się życiem i uśmiechać się. Rozumie Oskara i jego problemy, słucha o nich, mimo, że sama ma o wiele więcej zmartwień. Bardzo lubiła pisać. Jej ulubioną opisywaną postacią był Oskar. Dziewczyna by nie stracić przyjaciela gotowa była kłamać. Mówiła, że jeżdżą do szpitala, ponieważ German jest chory. Na końcu powieści Oskar poznaje prawdę, że to właśnie ona cierpi na nieuleczalną chorobę. Podczas jej pobytu w szpitalu, dał jej książkę z pustymi kartkami i powiedział by opisała ich przygodę. Z zapałem wzięła się do pracy, jednak śmierć nie pozwoliła jej dokończyć. Marina to bardzo ciekawa bohaterka. Na jej przykładzie można zobaczyć jak bardzo życie jest cenne, że trzeba cieszyć się każdą jego chwilą.
Małgorzata Musierowicz - Sprężyna
Spotkanie odbyło się 15 marca 2012 r.
Sprężyna to kolejna książka z serii „Jeżycjada”. Autorka opisuje dalsze losy rodziny Borejków. Główną bohaterką jest 9-letnia Łucja. Jej ulubionym zajęciem jest udział w kółku polonistycznym oraz dbałość o czystość języka polskiego. Ciepła i wzruszająca powieść zawierająca wiele życiowych wskazówek oraz lekcji poprawnej polszczyzny. Klubowiczki czytały już inne powieści Małgorzaty Musierowicz i z wielką przyjemnością sięgnęły po tą lekturę.
Ciwoniuk Barbara - Musisz to komuś powiedzieć
Spotkanie odbyło się 24 lutego 2012 r.
Choć wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że to będzie nudne lato, już pierwsze dni wakacji dostarczą Milenie niezwykłych wrażeń. Za sprawą matki w ich domu zjawi się tajemniczy chłopak „po przejściach”, którego obecność zburzy spokój nastolatki. Choć Kama, nieco zwariowana przyjaciółka, niejednokrotnie ją zawiedzie, a Paweł – dotychczasowy obiekt zainteresowania Mileny, okaże się niewart jej westchnień, upalne lato w pięknych plenerach Suwalszczyzny przyniesie dziewczynie wiele nowych doświadczeń.
Pogodne, z pozoru radosne dni, spędzone nad Wigrami u dziadków Kamy, upłyną pod znakiem niejednej próby, a udział Mileny w warsztatach literackich stanie się pretekstem do poszukiwania granic szczerości i zawierania przyjaźni. Odkrywanie prawdy o Konopnickiej, oddzielanie rzeczywistości od mitów, okaże się fascynującym zajęciem. Milena ze zdumieniem uświadomi sobie, że ciche, ponad sto lat tajone konflikty, nękające rodzinę wielkiej poetki, są obecne także w życiu jej przyjaciół.
Małgorzata Gutowska - Adamczyk - 220 linii
Spotkanie odbyło się 30 grudnia 2011 r.
Mikołaj, jeżdżąc warszawskimi autobusami, aby poznać tereny coraz dalej położone od rodzinnego domu, odkrywa również własną drogę do dorosłości. W czasie swych wędrówek poznaje znaczenie miłości i przyjaźni, ucząc się jednocześnie czerpać z nich radość i znosić nieuchronnie związane z nimi burze. W jego życie wdziera się także prawdziwa pasja - muzyka - mająca ogromny wpływ na jego życie, za którą niekiedy trzeba zapłacić dotkliwą cenę. Bohater staje też nieoczekiwanie wobec fenomenu śmierci. Magiczne tytuły rozdziałów i magiczna wędrówka po autobusowych pętlach doskonale wpisują się w symboliczną warstwę tej pełnej uroku powieści, a znakomita polszczyzna, humor i ciepło są jej dodatkowymi atutami
Liz Elwes - Ekodziewczyny
Spotkanie odbyło się 10.11.2011 r.
Carrie, Rani, Chloe i Maddy to przyjaciółki, które mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji – i z racji wzajemnego oddania także w rozmaite tarapaty wpadają razem. Usiłują zdobyć pieniądze, by iść na koncert ulubionego zespołu, lecz gdy ich przedsięwzięcie kończy się fiaskiem, nie mają zbyt wiele czasu na rozpacz: w szkole bowiem pojawia się – na zastępstwie z geografii – niezwykły nauczyciel, pan Trent. Pan Trent szybko podbija serca wszystkich dziewczyn – gdy wychodzi na jaw, że jest zaślepionym troską o losy planety ekologiem, wszystkie nastolatki rezygnują z makijażu i wyzywających strojów. Już niebawem pan Trent wyruszy z bohaterami na szkolną wycieczkę. Komu uda się zdobyć jego uznanie?
Książka utrzymana jest w formie dziennika Carrie. Pod koniec każdego rozdziału autorka zamieszcza porady, dotyczące urody i mody. To wskazówki, które mają także uwiarygodnić świat przedstawiony i przyciągnąć młode odbiorczynie do lektury.
Zyman Edward - Ściana pełna jerzyków
Spotkanie odbyło się 1 września 2011 r.
Licealista Paweł Syrokomla przybywa do małej miejscowości, by zebrać materiały na temat szkolnej młodości swojego dziadka. Wiedząc o jego dawnej pasji, dociera do założyciela podwórkowej drużyny piłkarskiej - niegdyś świetnego sportowca, dziś zgorzkniałego samotnika, którego niełatwo namówić do zwierzeń. Nastolatkowi udaje się jednak nie tylko nawiązać porozumienie z byłym piłkarzem, ale też nakłonić go do opieki nad amatorską drużyną miejscowych gimnazjalistów. Kibicując młodym sportowcom, wciąż podąża tropem wskazanym przez dziadka... I nie spodziewa się nawet, jak wielki czeka go sukces!
Goudge Elizabeth - Tajemnica Rajskiego Wzgórza
Spotkanie odbyło się 8 czerwca 2011 r.
Główną bohaterką powieści jest osierocona trzynastolatka Maria, która opuszcza swój dom w Londynie, by zamieszkać z ekscentrycznym stryjem, sir Benjaminem, w tajemniczym dworze. Dziewczynka niebawem odkrywa, że jest ostatnią Księżycową Księżniczką i musi poznać tajemnicę sprzed pięciu tysięcy lat, by ocalić siebie i swoja rodzinę...
Bardijewska Liliana - Dom ośmiu tajemnic
Spotkanie odbyło się 12 maja 2011 r.
Dorosły, Dorosła i Chłopak - wprowadzają się do starej, podniszczonej kamienicy, która jednak nosi ślady bogatej przeszłości. Po przeciwnej stronie ulicy rozpoczyna się budowa nowoczesnego apartamentowca, którą stare domy obserwują z niepokojem i odrobiną zazdrości. Jednak to nie tu, a w starej kamienicy Chłopak przeżyje nieoczekiwane, tajemnicze, niezwykłe przygody, przenosząc się w czasie i poznając historię domu i jego dawnych mieszkańców.
Makipaa Jari - Klub detektywów. Huragan i zaginione kartki
Spotkanie odbyło się 7 kwietnia 2011 r.
Bohaterami książki są Jenni i Jessi para bystrych bliźniaków. Swój ponadprzeciętny spryt postanawiają wykorzystać do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Zakładają Klub Detektywów - Huragan, a pierwszym zadaniem, którego się podejmują, jest odnalezienie złodzieja kartek walentynkowych, wykradzionych ze szkolnej skrzynki. Sprawa wydaje się łatwa. Dyrektor Brodacz obwinia woźnego. Bliźniaki mają jednak wątpliwości... . Książka jest pełna humoru i bardzo podobała się czytelnikom.
Nowak Ewa - Furteczki
Spotkanie klubu odbyło się 1.02.2011r.
Siostry bliżniaczki Laura i Hania są sierotami, wychowują je babcia i prababcia. Jedna starsza pani rygorystycznie wpaja dziewczynkom wiele zasad, druga pobłaża, bo też ma swoje tajemnice. Dziewczynki potajemnie czytają 13, piszą listy i delikatnie się malują. Zauroczone są, zresztą jak cała klasa, nowym kolegą cudzoziemcem, którego ojciec przez miesiąc będzie uczył w ich klasie angielskiego. Tytułowe Furteczki (noszą nazwisko Furta) rywalizują o niego, okłamują się, kręcą, nie są szczere, co oddala je od siebie i męczy. Dużo komplikacji wywołują w pewnym momencie kłopoty zdrowotne babci i jednej z dziewcząt. Akcja dzieje się we wrześniu, na początku roku szkolnego.
Brooke Lauren - Powroty
Spotkanie odbyło się 19.11.2010r. Tym razem klubowiczki omawiały książkę Brooke Lauren - Powroty.
Heartland to schronisko dla koni, wtulone między wzgórza Virginii, ale i coś więcej. To miejsce jedyne w swoim rodzaju - gdzie leczone są blizny przeszłości, gdzie przerażone i źle traktowane konie uczą się od nowa ufać ludziom. - Dla Amy Heartland jest domem. Od dziecka obserwowała, jak jej mama przywraca ufność i nadzieję koniom, które jeszcze nie tak dawno były niebezpieczne i przestraszone.
Forman Gayle - Jeśli zostanę
O tej książce rozmawialiśmy 8.10.2010r. Jej bohaterka Mia, po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy walczyć o odzyskanie przytomności, czy też poddać się i umrzeć. Próbując rozstrzygnąć ten dylemat, wspomina dotychczasowe życie. Poruszająca książka o dającej wsparcie rodzinie, przyjaźni, samotności i znajdowaniu swego miejsca na ziemi, o umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi. "Jeśli zostanę" opowiada o potędze miłości i wyborach, których każdy z nas musi dokonać.
Canfield Jack, Hansen Mark Victor, Kirberger Kimberly - Balsam dla duszy nastolatka
Zbiór historii i opowieści młodych ludzi, którzy dzielą się w nich własnymi doświadczeniami. Autorzy pomagają zrozumieć naturę przyjaźni i miłości. Podejmują tematy śmierci, samobójstwa, utraty miłości. Młodość to jeden z najtrudniejszych i zarazem najradośniejszych okresów w życiu każdego człowieka. Tyle się wtedy dzieje, a często nie wiemy, ku czemu wszystko zmierza. Podczas spotkania klubu 17.09.2010 r. młodzież nie tylko wypowiedziała się na temat przeczytanej lektury ale też opowiedziała własne z życia wzięte historie.
Krohn Leona - Pelikan
Podczas spotkania klubu 3.09.2010 r. omawialiśmy książkę Leeny Krohn Pelikan. Bohaterem książki jest ilkunastoletni Emil, który po rozwodzie rodziców przenosi się z mamą do miasta. Pewnego dnia w okolicznym barze jego uwagę przykuwa dziwnie wyglądający jegomość - mieszkający nieopodal pan Hyyryläinen. Dzięki dziecięcej wrażliwości i umiejętności obserwowania świata chłopiec odkrywa tajemnicę sąsiada: pan Hyyryläinen to w rzeczywistości pelikan, który postanowił zostać człowiekiem. Zadziwiająca historia trudnej przyjaźni chłopca i pelikana jest zarazem głęboką przypowieścią o samotności, braku tolerancji i o akceptacji tego, co ludzkie i nieludzkie. Wspólna wędrówka po absurdach i realiach życia uświadamia, jak skomplikowany jest świat człowieka, zwłaszcza gdy ogląda się go z ptasiej perspektywy.
Kasdepke Grzegorz, Gabriela Niedzielska - Słodki rok Kuby i Buby
07.05.2010r. odbyło się kolejne spotkanie klubu. Tym razem omawialiśmy książkę Grzegorza Kasdepke i Gabrieli Niedzielskiej pt. "Słodki rok Kuby i Buby". Książka zawiera 28 opowiadań Grzegorza Kasdepke i przepisów sprawdzonych przez panią Gabrielę Niedzielską. Głównymi bohaterami są bliźnięta Kuba i Buba, którzy przy różnych okazjach w ciągu całego roku przyrządzają słodkości. Wszystkie klubowiczki uznały, że jest to fajna książka kucharska i na kolejne spotkanie postarają się wypróbować podane w lekturze przepisy. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały biografi p. Kasdepke, który urodził się w Białymstoku.