TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

IX Wystawa Koni

2 lipca 2017 r. w Sztabinie odbyła się IX Wystawa Koni Rasy Zimnokrwistej i Ardeńskiej. Do konkursu zgłoszono 22 konie. Każdemu wystawcy zależało, aby jego zaprezentował się jak najlepiej, dlatego też od wczesnych godzin rannych przygotowywali swoje zwierzęta. Wszystkie były dokładnie wyczyszczone, miały wyczesane i przystrojone grzywy.
Regulamin konkursu dopuszczał  uczestnictwo koni zdrowych, we właściwej kondycji i pielęgnacji, zgłoszone wcześniej do Związku i umieszczone w katalogu. Właściciel prezentowanego konia musiał być członkiem Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku.
Komisja dokonała oceny ich cech indywidualnych takich jak typ rasowy i płciowy, pokrój oraz „wrażenie ogólne” tj. pielęgnacja, kondycja, limfatyczność, przygotowanie konia do prezentacji w ręku i jego współpraca z prezenterem.
Oceniane konie były pokazywane w ręku, w stępie i kłusie w trzech kategoriach: źrebięta pod matkami, klacze roczne i dwuletnie.
W kategorii „źrebięta pod matkami” czempionem został  AZYL-M Rafała Murawskiego, drugie miejsce zajął WITRAŻ Andrzeja Kondrackiego, trzecie - BIRKA Franciszka Okrągłego
W kategorii „klacze roczne” najwyżej oceniono TIGRĘ Marcina Świdy, drugie miejsce zajęła BRYZA Zdzisława Tokarzewskiego, trzecie – WAZA Wojciecha Ułanowicza.
W kategorii „klacze dwuletnie” pierwsze miejsce otrzymała POZA Czesława Chołko, drugie – GLASBENA Andrzeja Kondrackiego, natomiast miejsce trzecie zajęła MADERA Czesława Chołko.
Wszystkim nagrodzonym hodowcom gratulujemy.
Sponsorami wystawy byli: Bank BGŻ w Augustowie, Bank Spółdzielczy w Augustowie, Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie, Firma STAN-ROL Jaświły, Nadleśnictwo Augustów, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Augustowie, Podlaska Izba Rolnicza w Augustowie, Starostwo Powiatu Augustowskiego, Urząd Marszałkowski w Białymstoku, Wójt Gminy Sztabin, WZHK w Białymstoku.
Małgorzata Ostrowska

Galeria

VIII Wystawa Koni Zimnokrwistych w Sztabinie

W strugach deszczu, 3 lipca 2016 roku w Sztabinie odbyła się kolejna Wystawa Koni Zimnokrwistych. Konie tej rasy charakteryzują się siłą, masywną budową oraz spokojnym temperamentem. Używane są, aczkolwiek coraz rzadziej, jako konie pociągowe do pracy w rolnictwie. O czempionat walczyły  konie roczne i dwuletnie, wyłącznie polskiej hodowli. Konkurs zorganizowany był w celu oceny pokroju, ruchu i jakości koni oraz wyboru najlepszych do uczestnictwa w Krajowym Czempionacie Młodzieżowym, który odbędzie się w dniach 23-24 lipca br. w Kętrzynie.
W wystawie wzięło udział 14 koni. Komisja w składzie: Marek Niewiński – Dyrektor Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, Robert Rożko – Starszy Specjalista Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku, Henryk Kurzyna – Terenowe Koło Hodowców Koni w Augustowie, dokonała oceny koni rasy polski koń zimnokrwisty i arden polski w następujących grupach wiekowych: klacze roczne, klacze dwuletnie, ogiery roczne, ogiery dwuletnie.
W kategorii klacze roczne najlepszą ocenę uzyskała „WENECJA” (właściciel Marek Iwanicki ze Sztabina). Wiceczempionką została „AZJA” (właściciel Marek Murawski ze Sztabina).
W kategorii klacze dwuletnie zwyciężyła „BUNA” (właściciel Rafał Chołko ze Skieblewa), wiceczempionka „WITELLA” (właściciel Andrzej Kondracki ze Sztabina)
W kategorii ogiery roczne tytuł czempiona uzyskał „BONUS” (właściciel Marek Murawski ze Sztabina)
W kategorii ogiery dwuletnie pierwsze miejsce otrzymał „IBIS” Huberta Rafalczyka z Augustowa
Hodowcom koni przyznano nagrody z funduszy hodowlanych: Polskiego Związku Hodowców Koni w Warszawie, Funduszu Promocji Mięsa Końskiego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Białymstoku  oraz sponsorów: Podlaskiej Izby Rolniczej oddział w Augustowie,  Firmy STAN-Rol Bogusława Stankiewicza,  Starosty Powiatu Augustowskiego, Nadleśnictwa Augustów, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Augustowie.
Organizatorzy imprezy: Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Terenowe Koło Hodowców Koni w Sztabinie, Gmina Sztabin oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie serdecznie dziękują sponsorom,  gratulują właścicielom czempionów oraz dziękują wszystkim hodowcom za udział w wystawie.
Małgorzata Ostrowska

Galeria