WYPRAWA NA WYSPĘ KURREKURREDUTT
Szwedzka pisarka Astrid Lindgren wszystkim jest doskonale znana. Jej historie o Pippi Pończoszance, „Dzieci z Bullerbyn”, „Ronja córka zbójnika” czy też książki o Emilu ze Smolandii od lat cieszą się powodzeniem. Źródłem twórczej inspiracji było dla niej wyłącznie dzieciństwo. Często deklarowała, że nigdy nie interesowało ją pisanie dla dorosłych: "Chcę pisać dla takiego kręgu czytelników, którzy potrafią wyobrazić sobie cuda. Tylko dzieci potrafią, czytając, zobaczyć przed oczami cud".
W świecie najmłodszych porusza się lekko i swobodnie, przeskakuje płoty, wchodzi na drzewa, podchwytuje fantazje, nadaje kształt marzeniom. Fenomen jej książek tkwi w tym, że opowiada o życiu dzieci, ich codziennych kłopotach i radościach, łącząc ludową fantastykę z humorem i szwedzkimi realiami.
Pisarka doczekała się wielu prestiżowych nagród szwedzkich i zagranicznych. Na wniosek polskich dzieci została odznaczona Orderem Uśmiechu.
Gminna Biblioteka Publiczna w Sztabinie w celu popularyzacji jej utworów zorganizowała gminny konkurs czytelniczy pod nazwą „Wyprawa na wyspę Kurrekurredutt”, oparty na powieści „Pippi na Południowym Pacyfiku”. Odbył się on 30 maja 2012 r. w bibliotece ZSS w Sztabinie. Wzięły w nim udział (niestety), tylko dwie drużyny. Szkołę w Jaziewie reprezentowali: Kalinowska Oliwia, Kapla Szymon, Koronkiewicz Daniel, natomiast w składzie drużyny ze Sztabina wystąpili: Martyna Roszko, Anna Korczak, Jakub Panasewicz. Uczestnicy obu drużyn wykazali się bardzo dobrą znajomością treści książki. Chociaż pierwsze miejsce było jedno - zajęła je drużyna z Jaziewa, to myślę , że wszyscy są zwycięzcami. Gratuluję uczestnikom, natomiast nauczycielom dziękuję za opiekę i przygotowanie dzieci.