TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

III Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek
„Czytanie Porusza”

3.06.2017 r. Centrum Biblioteczno–Kulturalne w Sztabinie przystąpiło już po raz kolejny do III Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek. W tym roku odbywało się ono pod wspólnym hasłem: „Czytanie Porusza”. W roku 2017 przypadają 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci jednego z największych polskich poetów - Bolesława Leśmiana. Z tej okazji w naszej bibliotece zorganizowaliśmy wieczór poświęcony jego postaci, twórczości, a przede wszystkim jego kobietom… . Spotkanie zatytułowane pt. „Biegnie dziewczyna lasem. Zieleni się jej czas…Oto jej włos rozwiany, a oto - szum i las!” rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną na temat dość barwnej biografii poety. Leśmian nazywany przez współczesnych jako „erotyczny i religijny, najmądrzejszy, najwrażliwszy i najokrutniejszy polski poeta” wniósł w kanon literatury polskiej wspaniałe dzieła, które stanowią wizytówkę naszej polskiej kultury. Cechuje go osobny, gęsty język i ogromna słowotwórcza inwencyjność. Autor baśni pisanych prozą, ballad oraz erotyków (m.in. „W malinowym chruśniaku”) silnie nacechowanych egzystencjalizmem oraz filozofią Henriego Bergsona. Skomplikowanej biografii poety nie da się opisać, nie wspominając o jego licznych romansach, przez które powstawały najbardziej wzniosłe z utworów. To głównie o nich opowiadała przygotowana przez nas prezentacja. Otóż Bolesław Leśmian był mężem Zofii z domu Chylińskiej, którą to zapoznał dzięki swojej kuzynce Celinie Sundereland – wieloletniej kochance. Następnie po różnych kolejach życia, również dzięki Celinie zapoznał Dorę Lebenthal swą największą miłość, dla której to pisał swe najgorętsze utwory tj.„W malinowym chruśniaku”, „Pieszczota”, „Zmory wiosenne”, „Zmierzch” i wiele innych. W tym miłosnym wielokącie żył do końca swego życia. Podsumowują go najlepiej słowa zawarte w Sindbadzie Żeglarzu „A w miłowaniu nikt mi nie dorówna…..”. Jego utwory śpiewają m.in. Ewa Demarczyk i Czesław Niemen, a także Marek Grechuta z Krystyną Jandą. Następnie pozostając w tej lesmianowskiej atmosferze, przeczytaliśmy głośno kilka z jego najbardziej znanych utworów, i pogrążyliśmy się w żywej dyskusji. Zaplanowany wieczorek kawowy urozmaiciliśmy małym poczęstunkiem, który przygotowali uczestnicy Nocy Bibliotek. Mamy nadzieję, że spędzony z Leśmianem wieczór nie był dla obecnyc czasem straconym, a taką Noc Bibliotek możemy sobie urządzić nie tylko raz do roku.
U. Bugieda

II Ogólnopolska Akcja Noc Bibliotek

04.06.2016 r. w Bibliotece Publicznej w Sztabinie odbyła się pierwsza Noc Bibliotek. Jest to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, zazwyczaj w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Jest to okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do emeryta.
Nasze spotkanie odbyło się pod hasłem „Wieczorek z kawą, szarlotką ,Sienkiewiczem i nie tylko…”. Przybyło na nie 9 osób. Wieczór rozpoczęłyśmy o godz. 20.00 projekcją filmu pt. „Quo Vadis”, następnie odbył się flirt karciany z dziełami Henryka Sienkiewicza. Po tak umysłowym „sienkiewiczowskim” wysiłku, przyszedł czas na babskie pogaduchy przy kawie, herbacie i słodkościach. Tak jak to z kobietami bywa, tematom nie było końca, zaczynając o książkach, a kończąc na wymianie przepisów np. na pyszne jogurtowe ciasto, które przyniosła jedna z uczestniczek. Dzięki Nocy Bibliotek możemy pokazać, co robimy w swoich bibliotekach pochwalić się tym, i pokazać naszym mieszkańcom, że ciekawe, miejsca takie jak biblioteka są tuż za rogiem. Jeśli macie pomysły na kolejną noc bibliotek, zgłoście to swoim bibliotekarzom.
Urszula Bugieda