TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

Paczka Kreatywnych

Wielu ludzi ciągle szuka możliwość rozwoju, realizowania mniejszych i większych działań lub chce aktywnie żyć.
„Kreatywna Paczka” to kolejny partnerski projekt GBP w Sztabinie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej im. Karola Brzostowskiego. Adresowany jest do grupy osób, które chcą zdobywać nowe umiejętności lub po prostu przyjść i porozmawiać.
Do „Kreatywnej Paczki” należy 18 osób. Spotkania odbywają się nieregularnie. Planujemy je tak, ażeby nie kolidowały z obowiązkami i planami uczestniczek. Tematyka jest różnorodna. Najczęściej uczestniczki dzielą się swoimi umiejętnościami i wiedzą.

Warsztaty artystyczne - wykonywanie wieńców adwentowych

Coraz częściej na drzwiach naszych domów w okresie adwentu zobaczyć można wieniec adwentowy. Stanowi on zarówno element dekoracyjny jak też jest symbolem życia, wspólnoty i zbliżającego się Jezusa Chrystusa.
Wspólne wykonywanie wieńców było tematem kolejnego spotkania Kreatywnej Paczki. Z gałązek świerka, jodły, szyszek, kolorowych wstążek i bombek powstały piękne ozdoby, które umieszczone zostaną na drzwiach domów Pań uczestniczących w warsztatach.

Galeria

Warsztaty artystyczne - wykonywanie kwiatów z krepiny

Wykonywania kwiatów z krepiny uczyła nas Pani Helena Kalisz, która od lat robi papierowe róże, mieczyki, malwy i in. Uczestniczki warsztatów bardzo szybko nauczyły się zamieniać kawałki kolorowej krepiny w przepiękne kwiaty.

Galeria

Warsztaty pisankarskie

Pisanie woskiem i malowanie jajek to ciągle pielęgnowana świąteczna tradycja. Pisanki są elementem symboliki wielkanocnej, odnoszą się do wiary w zmartwychwstanie Chrystusa oraz odradzającej się do życia przyrody. Chcąc kultywować tą tradycję zorganizowaliśmy warsztaty pisankarskie. Poprowadziła je Anna Krysztopa. Każda z uczestniczek mogła ozdobić jajka według wymyślonych przez siebie wzorów. Powstały przepiękne i niepowtarzalne pisanki, które udekorowały wielkanocne stoły uczestniczek warsztatów.

 

Warsztaty kulinarne - dekorowanie potraw

Dla każdej potrawy ważne jest nie tylko smak ale i sposób jej podania. Ładnie udekorowana potrawa zyskuje nie tylko na wyglądzie, ale również smakuje inaczej, dekoracyjne dodatki podnoszą jej walory smakowe. Dekorowanie potraw na potrzeby naszego domu nie wymaga wymyślnych narzędzi czy produktów, wystarczy skorzystać ze składników ogólnie dostępnych i kilku prostych akcesoriów kuchennych.
Do podstawowych narzędzi należą przede wszystkim noże, te trochę większe i małe o różnych kształtach ostrzy (ważne są małe, spiczaste nożyki). Najważniejsze jest aby wszystkie były bardzo dobrze naostrzone. W sprzedaży są również specjalne zestawy do modelowania warzyw, które przypominają dłutka o różnych kształtach końcówek.
Przydatne są również przyrządy do robienia spirali z ogórka i rzodkwi, dekoracyjnego rowkowania skórki warzyw i owoców, nożyki dekoracyjne do cytrusów, łyżeczki do wydrążania kulek, foremki do wykrawania kanapek i koreczków, specjalne noże faliste, krajacze do jajek, wydrążacz do jabłek. Swoimi umiejętnościami w dokoracji potraw podzieliła się z nami Danuta Bernatowicz. Zaprezentowała jak wykonać łabędzia z jabłka, warzywne kwiaty, ogórkowe spirale. Każda z uczestniczek spróbowała też sama wykonać te tak małe, ale odgrywające jakże wielką rolę ozdoby.


Warsztaty kulinarne - pieczenie ciastek

15 lutego odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem wyzwaniem była nauka wypieków - ozdobnych różyczek oraz dietetycznych ciasteczek orkiszowych. Umiejętnościami tymi pochwaliły się: Marta Karecka i Halina Malesińska. Poza aspektem praktycznym spotkanie miało charakter edukacyjny i wniosło dużo wiadomości o Karolu Brzostowskim - twórcy Rzeczypospolitej Sztabińskiej. Kiedy piekły się ciasteczka obejrzałyśmy film o naszym Patronie. Po emisji filmu i dyskusji doszliśmy do wniosku, że materialnie jako społeczeństwo jesteśmy o wiele bogatsi, natomiast z etyką i moralnością daleko nam do kodeksu Brzostowskiego.

Warsztaty artystyczne

W czasie grydniowego spotkania wykonywałyśmy bombki techniką decupage. Zręczne ręce i głowy pełne pomysłów wyczarowały niepowtarzalne ozdoby. Prowadząca warsztaty Marta Karecka nie kryła zadowolenia, że kilkanaście osób poczuło autentyczną radość tworzenia, a bombki ozdobią niejedną choinkę.