TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

 

Tym razem na ludowo

Podsumowanie konkursu wielkanocnego "Jajka, baranki, zajączki..."

Coroczne podsumowania konkursów wielkanocnych na pisanki ozdoby i stroiki świąteczne kojarzyły się  nam z organizacją wystaw pokonkursowych i nagrodami dla uczestników.
W bieżącym roku Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie (organizator konkursu) tradycję tę wzbogaciło o prezentację ludowych piosenek i scenek kabaretowych z wykorzystaniem miejscowej gwary, tworząc w ten sposób blok tematyczny „Tym razem na ludowo”.
W prezentacji ludowych pieśni wystąpili Marcin Litwinko i Grzegorz Jurguć (stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego) zaś scenki kabaretowe zaprezentowała młodzież realizująca obecnie program  „Równać Szanse 2016”. Zamiarem uczniów było zwrócenie uwagi na różnorodność, bogactwo i piękno miejscowej gwary jako mowy ludności wiejskiej różniącej się określonymi cechami od mowy mieszkańców sąsiednich okolic i języka ogólnonarodowego. Przedstawiony przez nich scenariusz opracowany został podczas warsztatów prowadzonych przez polonistkę Dorotę Łukowską. Opiekę nad grupą podczas występu sprawowała koordynatorka programu Joanna Koszycka.
Wielkanoc kojarzy się z wieloma obrzędami i zwyczajami. Oto jedna z próbek ukazująca dawny obrzęd odwiedzania domów z wiosennymi pozdrowieniami i zbierania wykupu (tak zwanego święconego)
„Widziałam Baranka Wielkanocnego
Widelca i noża trzeba do niego
Ukroję kawałek do kieszeni włożę
I pójdę w dalsze podróże
I wszystkim ludziom będę głosić
Że Chrystus zmartwychwstał
Niech nam każdy dużo wykupu daje
Nie proszę o ciele, bo mi go za wiele
Nie proszę o kozę, bo jej do kieszeni nie włożę
Ale dajcie trochę świńskiego ciała
Żeby wasza dusza do nieba się dostała
Talara bitego i kopę jaj do tego
Proszę dać nie żałować
By było za co podziękować
A gospodarz z gospodynią
Leżą w łóżku pod pierzyną
Wstań gospodarzu z łóżeczka
I poszukaj buteleczka
Byśmy trochę się napili
Bo  już dość się nałazili
Gospodyni dobra była
Do pokoju zaprosiła
Dała dla nas święconego i prosiaka pieczonego
Za to wszystko dziękujemy
Zdrowiem szczęściem winszujemy
Byście państwo długo żyli a po śmierci w niebie byli
Alleluja
Tym razem nie było święconego, za to ciekawe i praktyczne nagrody ufundowane przez Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie.
W grupie wiekowej - dorośli:
Kategoria pisanka:
I miejsce - Justyna Stankiewicz
II miejsce - Justyna Kurczyńska i Anna Gilewska
W kategorii stroik wielkanocny:
I miejsce – Grzegorz Łapszys
II miejsce – Ewa Kierklo, Anna Wróblewska, Joanna Kapla, Beata Stolarska
III miejsce – Irena Ostapowicz, Henryka i Stanisław Wasilewscy, Monika Olichwier
IV miejsce – Anna Szyc, Anna Krysztopa, Dorota Skorupa, Jolanta Kapla, Magdalena Pachucka
W grupie wiekowej do lat 12
W kategorii stroik wielkanocny:
I miejsce - Magdalena Ostapowicz, Katarzyna Skorupa, Oliwia Matyskieła
II miejsce – Michał Kurczyński, Zuzia Kurczyńska, Julia Kapla
III miejsce – Olga i Anna Szmygiel, Piotr Krukowski, Kinga Chomiak, Julia Szyc
W kategorii ozdoba wielkanocna
I miejsce – Dawid Pachucki, Izabela Krukowska
II miejsce – Karolina Tomaszewska
III miejsce – Damian Pachucki, Patrycja Kapla, Juli i Wiktor Łazarscy
Nagrodę otrzymało również Stowarzyszenie Aktywny Sztabin za palmę wielkanocną.
Obecnie gwara eliminowana jest przez tak zwaną nowomodę, która oni z tradycją, ani z pięknem nie ma nic wspólnego, dlatego godne pochwały są wszelkie działania nawiązujące do naszych językowych źródeł, a opisywana impreza była jedną z takich udanych próbek.
Dyrektor Centrum serdecznie dziękuje wszystkim rodzinom zaangażowanym w podtrzymywanie wielkanocnych tradycji, młodzieży z grupy programu „Równać Szanse” za występ kabaretowy oraz solistom – wykonawcom piosenek ludowych z naszego regionu.
Helena Kozłowska

Fragment obrzędu „Zmartwychwstanie” dostarczony przez mieszkankę Sztabina Marię Suchwałko

Galeria

Konkurs Bożonarodzeniowy

11 grudnia 2016 r. w świetlicy Centrum odbyło się podsumowanie Konkursu Bożonarodzeniowego. Tradycja konkursu jest już bardzo długa, ale cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy. Pięćdziesiąt prac zgłoszonych w tym roku, świadczy o ogromnym talencie plastycznym i pracowitości wykonawców. Wszystkie ozdoby, zarówno te małe jak i duże, przygotowanie przez dzieci czy dorosłych, były bardzo piękne i zachwycały swym wyglądem. Kilka prac charakteryzowało się ogromną oryginalnością np. stroik Pani Henryki Wasilewskiej, którego poszczególne elementy wykonano szydełkiem i uszyto ze skrawków materiału, dekoracja świąteczna Ewy Kierklo posklejana z kawałków piernika, Mikołaj jadący przez las saniami z kolorowych papierków był bez wątpienia najbardziej pracochłonną pracą wykonaną przez Beatę Stolarską. 
Szczególne gratulacje należą się też najmłodszej uczestniczce konkursu – czteroletniej Julii Kapla, która wykonała piękną choinkę z włóczkowych pomponów. Zrobienie tak dużej ilości elementów wymagało od niej ogromniej cierpliwości.
Trudno wymienić i opisać wszystkie prace. Na wystawie każda prezentowała się okazale, budziła zachwyt oglądających i wprawiała w dumę ich autorów, którzy każdego roku zaskakują nowymi pomysłami.
Dziękujemy autorom prac i całym rodzinom. Zbierajmy już teraz pomysły na kolejny konkurs tego typu, który zorganizujemy z okazji świąt wielkanocnych.

Galeria

KONKURS WIELKANOCNY

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ten radosny czas ma bogatą tradycję. Jedną z nich jest zdobienie jaj oraz wykonywanie stroików. W Gminie Sztabin konkurs na ozdoby Wielkanocne  jest już też tradycją, którą nowo powstała placówka Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Sztabinie stara się kultywować.  Podsumowanie tegorocznego konkursu miało miejsce 20.03.2016 roku.  Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Zgłoszono 67 prac, wykonanych zarówno przez osoby indywidualne, jak też grupy:  Stowarzyszenie Aktywny Sztabin, Koło Gospodyń Wiejskich z Mogilnic, grupę z Jaziewa oraz uczniów kl. 0-I z Jaziewa. Różnorodność materiałów i technik, którymi wykazali się uczestnicy, świadczy o ogromnej fantazji i pomysłowości. Wszystkie prace wykonano z ogromną starannością i pracowitością. Ozdoby, zarówno te małe, jak i te większe stanowią swego rodzaju dzieło sztuki. Na wykonanie wielu z nich poświęcono bardzo dużo czasu.  Komisja konkursowa w składzie: Marianna Karecka – nauczycielka plastyki ZSS w Sztabinie, Małgorzata Ostrowska – dyrektor Centrum, Ewa Roszko – księgowa Centrum oraz Tadeusz Drągiewicz – wójt Gminy Sztabin ze względu na wysoki poziom wykonanych prac postanowiła nie przyznawać miejsc. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.
Dziękujemy wszystkim autorom prac i życzymy dalszego rozwoju plastycznego.
M.O.

Galeria