TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

 

 

Eliza Piotrowska - „Ciocia Jadzia”

Książeczka „Ciocia Jadzia” składa się z 9 opowiadań, których narratorką jest mała dziewczynka opowiadająca o siostrze swojego taty czyli tytułowej cioci Jadzi. Dzieci, które przyszły 22 marca 2016 r. na spotkanie DKK z zachwytem opowiadały o trochę zwariowanej, ale zawsze wesołej i uśmiechniętej cioci mającej świetne pomysły. Według jednego z klubowiczów była to „chyba najfajniejsza ze wszystkich książek”.
S.Ł.

Kaliny Jerzykowskiej „Buba córka Belzebuba”

4 stycznia 2016 klubowicze DKK spotkali się po raz pierwszy w tym roku. Tym razem omawiali książkę Kaliny Jerzykowskiej „Buba córka Belzebuba”. Książka ta, opowiada przygody dwójki gimnazjalistów: Koszmariusza i Horroraty i mimo, że nie należy do najcieńszych pozycji, bardzo przypadła do gustu młodym czytelnikom.

Grzegorz Kasdepke - „Horror czyli skąd się biorą dzieci”

26 września 2015 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, by omówić przeczytaną lekturę. Tym razem była to książka Grzegorza Kasdepke „Horror czyli skąd się biorą dzieci”. To bardzo zabawna opowieść o narodzinach według dziecięcej wyobraźni, która niesie też ze sobą przesłanie dotyczące dziecięcych lęków. Nasi klubowicze stwierdzili, że opowieść ta była bardzo zabawna i będą zachęcać koleżanki i kolegów do jej przeczytania.  
Sylwia Łazarska

Rafała Witka - „Klub latających ciotek”

1 lipca 2015 r. zebrani w bibliotece klubowicze DKK omówili książkę Rafała Witka „Klub latających ciotek”. Jest to zabawna opowieść o dwójce dzieci, które wyjechały na wakacje na wieś do cioci Stasi, z dala od komputera, Internetu i innych rozrywek multimedialnych. Książka stała się inspiracją dla młodych czytelników do wspominania ich własnych wakacyjnych przygód. A z okazji rozpoczętych właśnie wakacji opowieści te snuliśmy piekąc na grillu kiełbaski, które zjedliśmy wspólnie w bardzo miłej atmosferze.
Sylwia Łazarska

Barbara Gawryluk - "Mali bohaterowie"

29 maja klubowicze spotkali się aby omówić przeczytaną książkę, tym razem była to opowieść „Mali bohaterowie” Barbary Gawryluk . Rozmawialiśmy o ludziach, którzy ratują życie innym, często sami się przy tym narażając. Uczestnicy spotkania wspominali też znane z telewizji przypadki dzieci, które ratowały życie najbliższym. Na koniec porozmawialiśmy na temat bezpiecznych zachowań podczas nadchodzących wakacji.

 

Maria Marjańska-Czer-nik - „Wypożyczalnia babć”

Na spotkaniu DKK 13 lutego 2015 r. klubowicze omówili książkę Marii Marjańskiej-Czernik „Wypożyczalnia babć”. To historia trzech chłopaków, którzy pragną mieć kogoś, kto będzie miał dla nich czas, kto opowie im ciekawe historie, kto ich wysłucha.  Książka stała się inspiracją dla dzieci do opowieści o swoich ukochanych babciach i dziadkach.

Strzałkowska Małgorzata - „Plaster czarownicy i inne baśnie”

Jest to książka zawierająca krótkie bajki,  momentami śmieszne, bogate w przesłania. To  opowiastki o czarownicy, która wcale nie jest zła, o nieposłusznych poddanych pewnego króla i o sędziwym magu, który na starość przestał używać zaklęć. Zebranym klubowiczom bardzo podobały się bajeczki.

Do ośmiu tajemnic - Liliana Bardijewska

29 września 2012 roku spotkaliśmy się po raz kolejny by omówić przeczytaną wcześniej lekturę - tym razem była to książka Liliany Bardijewskiej „Dom ośmiu tajemnic”.  
Marcin zjawił się pewnego dnia na ulicy wraz ze swoimi rodzicami i psem Cezarem. Właśnie przeprowadzili się  do nowego miasta, do wiekowego już nieco domu. A dom ten, to nie taki zwykły dom – ma charakter i aż osiem tajemnic, które poznajemy w każdym rozdziale. Wszędzie skrzypi, trzeszczy. Jednak Marcinowi podoba się.  Jest jeszcze wiekowa babcia Anzelma, która świetnie wpisuje się w koloryt tego zapuszczonego i zapomnianego domostwa. Chłopiec poznaje powoli każdy kąt, stara się okiełznać nowe lokum, które co tu kryć, z początku jest baaaardzo nieprzyjazne. Dom jest bohaterem w tej opowieści. Liliana Bardijewska obdarzyła go sercem i duszą. Dom myśli, knuje, planuje, zastawia zasadzki, nie jest łatwym przeciwnikiem. W książce oprócz przygody, emocji związanych z odkrywaniem kolejnych tajemnic, przygód, są uczucia związane z wiecznymi przeprowadzkami, życiem na walizkach. O swoich przygodach, refleksjach Marcin pisze w swoim dzienniku na końcu każdego rozdziału.
Spotkanie zakończyliśmy przy ognisku i pieczonych kiełbaskach.

 

Jari Mäkipää - Klub detektywów Huragan i zaginione kartki (27.04.2012 r.)

Jenni i Jessi to para bystrych bliźniaków. Swój ponadprzeciętny spryt postanawiają wykorzystać do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Zakładają Klub Detektywów „Huragan”, a pierwszym zadaniem, którego się podejmują, jest odnalezienie złodzieja kartek walentynkowych, wykradzionych ze szkolnej skrzynki. Sprawa wydaje się łatwa, dyrektor Brodacz obwinia woźnego ale bliźniaki mają jednak wątpliwości... Autor bardzo ciekawie opisuje świat dzieci, ich problemy i radości. Zebranym klubowiczom bardzo przypadła do gustu ta lektura – każdy miał jakiegoś podejrzanego, wywiązała się więc bardzo ciekawa dyskusja. Jednak wszyscy byli zgodni co do tego, że polecą tą książkę znajomym.

Zyman Edward - Ściana pełna jerzyków

Spotkanie odbyło się 30.12.2011 r.
Książka ta została wyróżniona w trzeciej edycji Ogólnopolskiego Wydawnictwa Literackiego Telbit. To powieść o ponadczasowej sportowej pasji. Głównym bohaterem jest licealista Paweł, który przyjeżdża do małej miejscowości by na prośbę dziadka-pisarza  zebrać materiały do nowej książki.Niespodziewanie Pawłowi udaje się nie tylko nawiązać porozumienie z byłym piłkarzem, ale też nakłonić go do opieki nad amatorską drużyną miejscowych gimnazjalistów. On sam wiernie kibicuje młodym sportowcom i niestrudzenie podąża tropem wskazanym przez dziadka, nie spodziewając się nawet, jak wielki czeka go sukces!

Canfield Jack, Hansen Mark Victor, Kirberger Kimberly - Balsam dla duszy nastolatka

Zbiór opowiadań napisanych przez młodych ludzi o przyjaźni, miłości,  śmierci, spełnionych marzeniach i przezwyciężaniu nieśmiałości. To pełne emocji i prawdy historie, które zmuszają do refleksji, wywołują śmiech a czasem także łzy. Książkę można czytać według własnych upodobań - od początku do końca lub wybierać poszczególne opowiadania w zależności od humoru. Na spotkaniu klubu dyskusyjnego 17.09.2011 r. dziewczyny stwierdziły, że lektura bardzo się im podobała ponieważ opisuje bliskie im tematy .

Gayle Forman - Jeśli zostanę

11 lutego 2011 roku odbyło się kolejne spotkanie klubu. Książka pt. "Jeśli zostanę" Forman Gayle to wzruszająca opowieść o młodej dziewczynie, która podróżując z rodzicami i bratem ulega wypadkowi. Jako jedyna przeżywa wypadek, ale jest w stanie śpiączki. Dziewczęta stwierdziły, że była to bardzo interesująca a zarazem wciągająca lektura.

Suwalska Dorota - Bruno i [siostry]

Dnia 03.07.2010 r. omawianą lekturą była książka  Doroty Suwalskiej pt. „Bruno i siostry”.  Klubowicze omówili przygody głównego bohatera  Bruna i jego sióstr. Stwiedzili, że lektura jest bliska ich codziennym sprawom i problemom. Napisana w nietypowej, młodzieżowej formie została odebrana z wielkim entuzjazmem.

Kasdepke Grzegorz, Gabriela Niedzielska - Słodki rok Kuby i Buby

19.06.2010 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dzieci z klas 4 - 6. Omawialiśmy książkę Grzegorza Kasdepke i Gabrieli Niedzielskiej pt. "Słodki rok Kuby i Buby". Głównymi bohaterami 28 opowiadań zawartych w książce są bliźnięta Kuba i Buba, którzy przy różnych okazjach w ciągu całego roku przyrządzają słodkości. Sprawdziła je Gabriela Niedzielska. Wszyscy klubowicze uznali, że jest to fajna książka kucharska i na kolejne spotkanie postarają się wypróbować podane w lekturze przepisy.

 

Brooke Lauren „Szczera prawda”

Dnia 21 maja 2010r. odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dziewczęta rozmawiały o książce z serii Heartland, autorstwa Brooke Lauren „Szczera prawda”. Jest to wzruszająca powieść dla nastolatek, szczególnie tych, które kochają konie.  Opowiada o schronisku dla koni, wtulonym między wzgórza Wirginii. Także ludzie przebywający w Heartlandzie znajdą tu ukojenie i siłę do pokonywania życiowych przeciwności.
Dyskusja nad wybraną lekturą przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze. Książka podobała się wszystkim uczestniczkom i na pewno polecą ją do przeczytania innym.