TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki

„Piórem, czy mieczem” – opowieść o Henryku Sienkiewiczu

7.10.2016 r. na Dyskusyjnym Klubie Książki omawialiśmy utwór pt. „ Piórem, czy mieczem” Anny Czerwińskiej – Rydel. Omawiając książkę nawiązaliśmy do obchodzonego roku Sienkiewiczowskiego. Zajęcia rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną na temat samego Sienkiewicza, a następnie czytaliśmy na głos wywiad zawarty w omawianej książce. Autorka w sposób niesamowicie kompetentny, pedagogiczny zachęca do sięgania po dzieła naszego (często trudnego dla dzieci) noblisty, jakim był Henryk Sienkiewicz.
U. Bugieda

Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”

23.09.2016 r. w ramach DKK omawialiśmy książkę Barbary Kosmowskiej pt. „ Dziewczynka z parku”. Nie dziwię się wcale, dlaczego autorka, którą miałam przyjemność poznać na Literackim Woodstocku, dostała pierwsze miejsce w kategorii najlepszy pisarz literatury dziecięcej. Tak przedstawić świat dorosłych małemu dziecku potrafi wspaniała postać, jaką jest pani Basia. Kosmowska w swej książce, w delikatny sposób mówi o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy w życiu najcenniejszego. Porusza kwestie śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników. Tematyka śmierci do dyskusji z małym czytelnikiem jest czymś bardzo trudnym. Postanowiłam ułożyć krótki scenariusz zajęć wyjaśniający, dlaczego ludzie umierają i jak moglibyśmy pomóc osobom, które straciły bliską osobę. Moi mali czytelnicy podawali przeróżne propozycje, co uświadomiło mi, że omawiana lektura została poprawnie odebrana przez tak małych klubowiczów.                                          
                                                                                        U. Bugieda

Barbara Ciwoniuk „Igor”

31.08.2016 na spotkaniu DKK omawialiśmy książkę Barbary Ciwoniuk pt. „Igor”. Opowiada ona o kilku miesiącach z życia 13-letniego Igora – rówieśnika, niektórych naszych klubowiczów. Bohater książki idzie do gimnazjum. W nowym otoczeniu chłopiec musi sobie radzić nie tylko z nauką – co nie jest dla niego łatwe, ponieważ jest dyslektykiem! – ale i ze szkolną przemocą. Przy okazji omawiania lektury wyjaśniliśmy czym jest dysleksja i rozwiązaliśmy kilka ćwiczeń ortograficznych. Utwór pokazuje, jak ważne w życiu małego dyslektyka są wsparcie najbliższych i akceptacja rówieśników, jaką rolę w przełamywaniu szkolnych trudności odgrywa także przyjaźń. Najważniejszym przesłaniem powieści jest stwierdzenie, że bycie dyslektykiem nie umniejsza wartości człowieka, a często nawet wręcz przeciwnie, o czym mieli okazje się przekonać nasi czytelnicy.
U. Bugieda

Davide Cali „Nie odrobiłem lekcji, bo...”

18.03.2016 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy bardzo ciekawą lekturę Davide Cali pt. „Nie odrobiłem lekcji, bo...”. Zgadzamy się z recenzjami książki, iż jest to lektura obowiązkowa dla przyszłych i obecnych uczniów wszystkich rodzajów szkół. Niezbędna pomoc w sytuacji braku pracy domowej. Gdy trzeba wytłumaczyć brak pracy domowej, dziecięca inwencja  twórcza nie zna granic, a niesamowite historie wpadają do głowy jak szalone. Czy, wy też mieliście takie wymówki? Podążyliśmy tym samym tropem i stworzyliśmy plakat pomysłów „Nie odrobiłem lekcji, bo….”
Urszula Bugieda

Leszek Talko „Pitu i kudłata w opałach”

15 stycznia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawialiśmy książkę Leszka Talko pt. „Pitu i Kudłata w opałach”. Duet rodzeństwa potrafi rozbawić czytelnika do łez. Duża dawka humoru, nie opuszcza czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Rodzeństwo przeżywa wiele przygód, które zapamiętaliśmy na długo. Mają oni swoje sposoby, by wyjść nawet z większych tarapatów. Zdaniem uczestników najbardziej śmiesznym rozdziałem jest: "O tym, jak rozmawiać z eleganckim dzieckiem". Wszelkie nakazy jakie dostali Pitu i Kudłata zostały oczywiście złamane, mimo tego, że dzieci starały się jak tylko mogły. Doskonałe jest pokazanie, że dzieci muszą się czasem przewrócić, ubrudzić, by mieć w dorosłym życiu wspaniałe wspomnienia. Wraz z uczestnikami czytaliśmy na głos ulubione fragmenty książki.
Urszula Bugieda

Maria Marjańska-Czernik - Wypożyczalnia babć

27.11.2015 r. omawialiśmy książkę pt. „Wypożyczalnia babć” Marii Marjańskiej-Czernik. Spotkanie rozpoczęliśmy pogadanką na temat, jaką rolę w naszym życiu pełni babcia? Każdy z uczestników chętnie i ze wzruszeniem opowiadał o swojej babci. Kolejnym punktem było omówienie książki. Zastanawialiśmy się, komu książka ta jest bardziej potrzebna - dzieciom, czy dorosłym. Dzieciom jest to ciepła, zabawna, a momentami wzruszająca lektura, natomiast nam - zabieganym rodzicom, daje sporo do myślenia. Autorka trafiła w sedno sprawy – dzieci tęsknią za babciami, dziadkami. Rodzice często nie mają ani czasu ani cierpliwości. Ale za to babcia – ta poczyta, przytuli, opowie bajkę, coś pysznego ugotuje i wysłucha. I nigdy nie spojrzy nerwowo na zegarek. 
Urszula Bugieda
Michał Rusinek pt. - „Zaklęcie na „ w”
16.10.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK. Jego tematem była książka Michała Rusinka pt. „Zaklęcie na „ w”. Rozpoczęliśmy je pogadanką na temat Powstania Warszawskiego, następnie obejrzeliśmy krótkometrażowy film, dotyczący tego tematu. Była to inna, niż do tej pory forma opowiadania o książce. Losy małego Włodka wzruszyły uczestników, którzy bardzo mało wiedzieli na temat słynnej godziny „w”. Dopiero podczas omawiania tej bardzo dobrej lektury zrozumieli tytuł utworu, tematykę, sposób myślenia głównego bohatera, zamieszczone przez autora ilustracje. Książka jest świetną lekcją historii dla młodego czytelnika.
Urszula Bugieda
Eliza Piotrowska - "Ciocia Jadzia jest super"
Rozpoczął się nowy rok szkolny, a z wraz z nim spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.  Pierwsze z nich odbyło się 18 września. Tematem przewodnim była książka Elizy Piotrowskiej pt. „Ciocia Jadzia”.  Tytułowa postać, to ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić.  Ciocia Jadzia też jest dorosła, ale nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę. Uczestnicy zastanawiali się: czy są jeszcze na świecie ciocie Jadzie? Wesołe, pomysłowe, umiejące się odnaleźć  w każdej sytuacji, szalone, ale  zarazem mądre, rozumiejące małą bratanicę, po uszy zafascynowaną swoją ciocią. Jedna z uczestniczek  porównała ciocię Jadzię do naszych spotkań DKK, które choć zawsze wesołe i śmieszne dają wiele cennych rad. Tak powstał plakat pt. „ DKK jest super, bo….” , który wisi w naszej bibliotece. Zapraszamy na kolejne spotkanie już w październiku.
Urszula Bugieda

„Najbardziej zapamiętane spotkanie DKK w 2015 r.”

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku ogłosiła konkurs plastyczny przeznaczony dla uczestników klubów dziecięcych i młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki pt. „Najbardziej zapamiętane spotkanie DKK w 2015 r.” Celem konkursu jest nie tylko zachęta do czytania i rozmów o książkach, jak również kształtowanie wyobraźni i kreatywności oraz pobudzenie talentów plastycznych. W Filii Bibliotecznej w Jaminach na udział w tym konkursie zdecydowała się jedna klubowiczka.

Andrzej Grabowski - "Zenek i mrówki"

29.05.2015 r. odbyło się spotkanie DKK. Omawianą książką był utwór Andrzeja Grabowskiego pt. „Zenek i mrówki”. Tym razem postanowiliśmy omówić ja na świeżym powietrzu. Rozpoczęliśmy spotkanie pogadanką na temat buddyzmu. Uczestnicy mieli o czym dyskutować, ponieważ książka ta porusza tak wiele mądrych i współcześnie aktualnych problemów, że zdaniem jednej z uczestniczek powinni przeczytać ja również dorośli. Opowieść Andrzeja Grabowskiego będąc historią wielopłaszczyznową, może stanowić doskonałą lekturę dla kilku grup wiekowych. Niech zachętą do lektury będą słowa autora: „W życiu doświadczamy wszystkiego, ale w tej książce wcale wszystkiego nie trzeba czytać. Można pewne fragmenty opuścić i wrócić do nich za kilka lat. Albo za kilkadziesiąt. Albo nie przeczytać ich wcale. To zależy tylko od Ciebie…”

Kalina Jerzykowska - "Buba córka Belzebuba"

10.04.2015 r. w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyło się kolejne spotkanie DKK. Omawianą książką była Buba córka Belzebuba Kaliny Jerzykowskiej. Uczestniczyło w nim 13 osób. Cieszy  nas  niezmiernie, że DKK ma coraz więcej miłośników. Tym razem dołączyli do nas uczniowie z sąsiednich szkół, Sztabina i Jaziewa. Jak co miesiąc, spotkanie odbyło się przyjaznej atmosferze. Rozpoczęliśmy je zabawą integracyjną, aby nowi uczestnicy czuli się swobodnie, następnie przystąpiliśmy do omawiania książki.
Sporych rozmiarów książka jest pozycją dla starszych dzieci. Opowiada o licznych i niesamowitych momentami przygodach gimnazjalistów, poszukujących w ramach warsztatów historycznych skarbów w dolnośląskich Biesiskach. Książkę charakteryzuje wartka akcja, łamigłówki historyczne i romantyczne oraz masa humoru i zwrotów akcji. Duże brawa należą się autorce za język książki oraz narrację sprawiającą, że czytelnik szybko zaprzyjaźnia się z bohaterami i z zainteresowaniem śledzi ich losy. Buba jest ostatnią książką z serii Upiornych przygód Koszmariusza i Horroraty. Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że byłaby bardziej zrozumiałą, gdyby czytelnik znał dwie pierwsze części.  Jednak  i  bez tej znajomości książka gwarantuje doskonałą zabawę. Nowi uczestnicy zostali podzieleni na grupy, grupa pierwsza miała za zadanie narysować tytułową Bubę, a druga ułożyć  krótki wierszyk zawierający tytuł książki.  Praca okazała się świetną zabawą jeszcze bardziej integrująca uczestników. 
Na kolejne spotkanie DKK zapraszamy  15 maja 2015 r.
Urszula Bugieda

Grzegorz Kasdepke - "Horror, czyli skąd się biorą dzieci"

13.03.2015 r. po raz drugi w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięło w nim udział 9 uczestników. Tym razem omawialiśmy książkę Grzegorza Kasdepke pt.„Horror, czyli skąd się biorą dzieci”. Aktywnych nie brakowało, każdy chciał podzielić się wrażeniami z książki, tym bardziej, że temat był naprawdę interesujący. Pomysł opowiedzenia w taki, a nie inny sposób o tym skąd się biorą dzieci i jak przedszkolaki podchodzą do tematu jest bardzo nietypowy. Książka jest zabawna, pomysł całkowicie zaskakujący. Kasdepke w znakomity sposób poradził sobie z przekazaniem maluchom trudnej wiedzy na temat tego, skąd się biorą dzieci. Jest akcja, jest zabawa, jest informacja podana w bardzo przystępny, a zarazem prawdziwy sposób. Poza opowiadaną historią w książeczce znajdziemy jeszcze informację dla dzieci i rodziców, jak podejść do tego tematu, bo przecież koledzy z podwórka, to niezbyt wiarygodne źródło. Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 10 kwietnia 2015 r. Serdecznie zapraszam.

Barbara Gawryluk - „Mali Bohaterowie”

6.02.2015 r. w Filii Bibliotecznej w Jaminach odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim 7 osób. Tematem naszej dyskusji była książka Barbary Gawryluk pt. „Mali Bohaterowie”. Jest to książka niezwykła, bo wszystko co tu opisane jest prawdą. Autorka- Barbara Gawryluk, z uwagą wysłuchała historii małych bohaterów i skrupulatnie je opisała, żeby nikt nie miał wątpliwości, że dzieci - młodsze i starsze - w sytuacjach zagrożenia potrafią reagować dorośle, dojrzale i odpowiedzialnie. Okazało się też, jak ważne jest mądre wychowanie - rodzice tych dzieci zadbali, by znały swój adres, a przede wszystkim numery telefonów alarmowych. Dzięki temu wiedziały, jak zareagować w niebezpieczeństwie: jak ratować siebie i innych. Na początku  naszej dyskusji , każdy  z uczestników przedstawił swoją opinię na temat przeczytanej książki, następnie wybrał rozdział, który wywarł na nim największe wrażenie i próbował powiedzieć, jak sam postąpiłby w przedstawionej sytuacji. Powiedziały również, że o tej zdecydowanie „dydaktycznej” książce muszą opowiedzieć w szkole, kiedy wrócą po feriach. Spotkanie zakończyliśmy herbatą i „pampuchami babci”, które przyniosła jedna z uczestniczek. Chętnie umówiliśmy się na kolejne spotkanie, które odbędzie się 6.03.2015 r., na które serdecznie zapraszamy.
Urszula Bugieda