TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

Przyjęcie u Kubusia Puchatka

15 października 2016 roku obchodziliśmy 90 urodziny Kubusia Puchatka. Na przyjęcie do naszej biblioteki przyszło dziesięcioro dzieci. W udekorowanej balonami sali na gości czekał pluszowy jubilat i smaczny urodzinowy tort. Spotkanie rozpoczęliśmy od  przeczytania pierwszego rozdziału książki „Kubuś Puchatek” A. A  Milne. Następnie odśpiewaliśmy Kubusiowi gromkie sto lat, złożyliśmy mu życzenia w formie wierszyka i poczęstowaliśmy się małym „co nie co”. Nie odbyło się bez zabaw ruchowych takich jak: zbieranie nektaru, taniec z balonem czy brykający tygrysek. Następnie układaliśmy puzzle, graliśmy w różne gry, kolorowaliśmy. Wszystke zajęcia nawiązywały do naszego  jubilata. Za zorganizowanie misiowi wspaniałych urodzin, dzieci otrzymały medal Kubusia Puchatka. Wszyscy na przyjęciu bawili się dobrze i mam nadzieję,  że długo będą wspominać ten dzień.
Iwona Zawiślak

Galeria

„Wolno czytać”
W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Sztabinie  brała udział w ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”. Pierwszych 1000 placówek, które włączyły się do akcji w ramach promocji czytelnictwa pod hasłem „Wolno czytać”, otrzymało materiały edukacyjne. Otrzymałyśmy książkę  Zofii Staneckiej „Basia i wolność” ze scenariuszem zajęć dla dzieci.
18 czerwca spotkaliśmy się z dziećmi aktywnie uczestniczącymi w zajęciach bibliotecznych, aby porozmawiać o wolności i zasadach bardzo ważnych w naszym życiu, niezależnie od tego ile mamy lat. Dzieci aktywnie dyskutowały i chętnie odpowiadały na pytania nawiązujące do czytanych fragmentów lektury. Razem stworzyliśmy listę znaków, co wolno, a czego nie można robić w szkole, na podwórku i w domu. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że zasady są bardzo potrzebne zarówno dzieciom jak i dorosłych. Po żywej dyskusji wszyscy zostali nagrodzeni pysznymi lodami.
I. Zawiślak

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
24 października 2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sztabinie odbyła się uroczystość poświęcona najlepszemu przyjacielowi wszystkich dzieci, czyli pluszowemu misiowi. Nasz miś był wyjątkowy, dlatego że w jego rolę wcieliłam się osobiście. Wszyscy uczestnicy na spotkanie przynieśli swoje ulubione pluszaki. Zabawę rozpoczęliśmy od krótkiego przedstawienia historii misia oraz wspólnej zabawy do piosenki „Pokochaj pluszowego misia”. Następnie zaprosiłam do zabawy ruchowej. Bawiliśmy się w „jesienny masaż”, „stary niedźwiedź mocno śpi” oraz gimnastykowaliśmy się z naszymi ulubieńcami. Aby chwilę odpocząć przeczytałam wiersz Czesława Janczarskiego „Naprawiamy misia” i wspólnie odpowiadaliśmy na pytanie: Dlaczego miś jest smutny i co zrobić, aby się do nas uśmiechał? Następnie rozdałam lustrację misia, który nie miał uszka, ręki i buzi. Każdy uczestnik musiał go pokolorować i zrobić tak, aby był uśmiechnięty. Gdy wszystkie misie zostały naprawione wspólnie zaśpiewaliśmy mu „Sto lat” i posmakowaliśmy tortu, który upiekłam specjalnie na to święto. Czas zabawy upłynął nam w miłej, ciepłej atmosferze. Spotkanie zakończyłam wręczeniem każdemu uczestnikowi pamiątkowego dyplomu, z podziękowaniem za wspólną zabawę. Zabawa w misiowej krainie sprawiła dzieciom ogromną radość. Zapewniam, że wpisze się ona w kalendarz corocznych imprez bibliotecznych.
Iwona Zawiślak

Galeria

Czytam sobie w bibliotece - „Maja na tropie jaja”

Drugie spotkanie w ramach akcji „Czytam sobie w bibliotece” odbyło się 10 października. Wzięło w nim udział dziesięcioro dzieci. Tematem zajęć była podróż inspirowana scenariuszem do książki Rafała Witka „Maja na tropie jaja”. Naszą wyprawę zaczęliśmy od wysłuchania przygody papugi oraz jej jaja. Następnie przeprowadziliśmy pogadankę dlaczego, w jakim celu i czym podróżujemy? Każdy uczestnik narysował miejsce, do którego chciałby wyjechać w swoją wymarzoną podróż. Następnie zapakowaliśmy potrzebne nam rzeczy do wykonanych własnoręcznie walizek, wzięliśmy bilety, paszporty i wyruszyliśmy w drogę. Spotkanie zakończyliśmy piosenką „Wsiąść do pociągu, byle jakiego”. Na pamiątkę dzieci otrzymały teczki z materiałami „Czytam sobie w bibliotece” oraz zrobiliśmy grupowe zdjęcie.
Iwona Zawiślak

Galeria

Czytam sobie w bibliotece - „Syrop maga Abrakadabry”

Gminna Biblioteka Publiczna w Sztabinie znalazła się w gronie 900 placówek, które zakwalifikowały się do ogólnopolskiej akcji „Czytam sobie w bibliotece”. Projekt skierowany jest zarówno do bibliotek publicznych jak i szkolnych. Jest to pomysł na promocję czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników – dzieci w wieku 5-8 lat. Ma on na celu zachęcenie dzieci do samodzielnego czytania oraz pomóc bibliotekom  w zbudowaniu własnego programu działań animacyjnych wokół literatury. Do realizacji projektu posłuży nam pakiet materiałów: dziewięć  książek oraz siedem scenariuszy zajęć z wykorzystaniem technik animacyjnych, plastycznych i teatralnych.
19 września 2015 roku odbyły się pierwsze zajęcia, w których wzięło udział dziewięciu sześciolatków. Spotkanie poprowadziliśmy zgodnie ze scenariuszem do książki Wojciecha Widłaka „Syrop maga Abrakadabry”. Dzieci wysłuchały, a później opowiedziały przygody maga Abrakadabry i sułtana. Następnie wykonały magiczne, ozdobione gwiazdkami czapeczki, w których wyglądały w nich jak prawdziwi czarodzieje, co sprawiło im ogromną radość. Kolejnym zadaniem było wspólne układanie zaklęć z rozsypanki literowej oraz przedstawienie ich za pomocą intonacji głosów, krzyków i oklasków. Najwięcej radości sprawiło dzieciom ostatnie zadanie – inscenizacja książki. Podzielone na trzy grupy,  zamieniły się w sułtana oraz maga Abrakadabrę i czarowały. Każda grupa wypadła rewelacyjnie za co w nagrodę dostali medale z napisem „Gratulacje”. Spotkanie zakończyliśmy  w rytm piosenki „Magiczna liczba siedem”. Wszyscy  stwierdzili, że bawili się świetnie i zadeklarowali udział w następnym spotkaniu.
Iwona Zawiślak

Galeria