TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

 

Program „Czterdzieści plus”

Palmy wielkanocne – warsztaty w Jaminach


Przed dzień Niedzieli Palmowej 31 marca w ramach projektu „40+” spotkaliśmy się w świetlicy wiejskiej w Jaminach, ażeby wspólnie wykonać palmy wielkanocne.
W zależności od regionu, różnią się one wyglądem i techniką wykonywania. Te zrobione przez nas nie odbiegały od tradycyjnych, czyli wykonaliśmy je z wierzbowych gałązek, bukszpanu i cisu. Ozdobiliśmy kwiatami z bibuły, których sposób wykonywania zaprezentował nam Grzegorz Łapszys – twórca wspaniałych ozdób świątecznych. Kolejny raz przekonaliśmy się,  że projekt „40+” był strzałem w dziesiątkę.

Galeria

Dzień Kobiet w Filii Bibliotecznej w Jaminach


8 marca niemal dla wszystkich kojarzy  się z „Dniem Kobiet”. Ten wyjątkowy dzień  wszystkich pań, uroczyście obchodzony jest na całym świecie. Uczestniczki programu  „Czterdzieści plus” oraz mieszkanki wsi Jaminy, również go świętowały. Wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym w remizie strażackiej w Jaminach. Oprócz serdecznych życzeń, które złożył jedyny obecny na spotkaniu mężczyzna - Pan Zyszek, panie wysłuchały wykładu Żanety Malesińskiej na temat komunikacji społecznej, oraz obejrzały kolejną serię interesujących slajdów. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Galeria

Warsztaty decoupage

25 lutego 2012 roku w ramach projektu "Czterdzieści plus" wzięliśmy udział w warsztatach decoupage. Ta technika zdobienia przedmiotów polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię: metalową, ceramiczną, szklaną bądź plastikową, wzoru wyciętego z papieru i pokryciu go wieloma warstwa tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Warsztaty poprowadziła P. Marta Karecka.

Galeria

Wycieczka do Gabowych Grądów

W realizowanym programie „40+” – ważnym zadaniem jest poznawanie religii, kultury i obyczajów mniejszości narodowych mieszkających w naszym województwie. W tym celu nawiązaliśmy kontakt ze Staroobrzędowcami z Gabowych Grądów i Boru. 29 stycznia 2012 roku zorganizowaliśmy wycieczkę to tych miejscowości. Uczestniczyliśmy tam we mszy odprawianej w języku starosłowiańskim. Nastawnik Mieczysław Kapłanow zaprezentował swoją książkę „Starosłowiański bez  tajemnic”, natomiast pan Józef Jonik opowiedział o historii starowierców. W świetlicy wiejskiej w Borze spotkaliśmy się na wspólnym poczęstunku, wymieniliśmy się tradycyjnymi potrawami, podziwialiśmy występy zespołu folklorystycznego „Riabina”. Wycieczkę zakończyliśmy mszą św. w kaplicy w Hucie.

Galeria

Wirtualna podróż przez świat

Planowany przez nas kulig z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych nie mógł być zorganizowany. Nie znaczy to, że zrezygnowaliśmy z podróży. Dzięki Panu Zbyszkowi, który zgromadził bogatą kolekcję slajdów mogliśmy podziwiać przepiękne krajobrazy Indii, Chin, Australii, Włoch i Szwajcarii. Z nie mniejszym zachwytem oglądaliśmy fotografie pokazujące naszą ziemię sztabińską.

Warsztaty kulinarne i artystyczne

3 grudnia 2011 r. w świetlicy wiejskiej w Kamieniu zorganizowliśmy warsztaty kulinarne i artystyczne. Pod ręką lidera programu Zbigniewa Nowaka - znawcy i miłośnika potraw galicyjskich – panie przygotowały 5 potraw – pierogi ruskie z ziemniakami i twarogiem, pierogi ze słodką kapustą, knedle czeskie, łazanki z kapustą, strudel wiedeński. Ponadto prowadzący zaopatrzył uczestników spotkania w opracowane przepisy kulinarne potraw przygotowywanych podczas warsztatów i wielu innych.
Warsztaty artystyczne prowadziła mieszkanka Kamienia p. Danuta Witkowska, która nauczyła wykonywania współczesnych ozdób choinkowych (bombek tzw. karczochy). Do ich wykonania przygotowane były styropianowe formy, kolorowe tasiemki i szpileczki. Mimo że praca nie była łatwa, z każdą godziną kuliste modele zamieniały się w piękne cacka do świątecznych stroików. Oboje prowadzący byli zadowoleni z aktywności uczestniczących w warsztatach kobiet, a degustacja przyrządzonych  potraw wypadła pomyślnie
Galeria

"Ciesz się życiem, ciesz się sobą"

16 października 2011 roku dwadzieścia kilka osób potwierdziło swoją obecnością udział w programie "Czterdzieści plus". Był to dzień inauguracji programu. Na początku zaakceptowano regulamin jaki przedłożył lider Pan Zbigniew Nowak. Następnie jedna z uczestniczek p. Maria Godlewska przeprowadziła seminarium na temat "Ciesz się życiem, ciesz się sobą", w którym w przystępny sposób przedstawiła uroki i zagrożenia "okresu 40 plus". Mając większą świadomość jaką daje wiedza, radośniej i pełniej możemy przeżywać ten etap życia.
Po wysłuchaniu wykłądu, jako rozrywkę p. Denis Trusow wyświetlił kilka filmów krótkometrażowych, które w sposób sugestywny ukazały realia życia, często w wykrzywionym zwierciadle.