TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

 

„Brzechwa uczy i bawi”


25 listopada 2016 r. w świetlicy Centrum Biblioteczno-Kulturalnego odbył się drużynowy konkurs pt. „Brzechwa uczy i bawi”. Wzięło w nim udział 15 uczniów klas III szkół podstawowych z terenu gminy Sztabin. Głównym jego celem było poznanie twórczości Jana Brzechwy oraz rozbudzenie motywacji do czytania. Twórczość Jana Brzechwy to klasyka literatury dziecięcej. Wierszowane historyjki poety są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Jest to świat pełen przygód, w którym głównymi postaciami są zwierzęta  tj. (hipopotam, żaba, kaczka, kwoka, żuk, pies, jeż stonoga, wrona, ślimak ) i rośliny (pietruszka, pomidor, koper, kalarepka, groch, szczypiorek, cebula, burak, fasola ). Poza humorem, utwory zawierają zaskakujące zakończenie, często poprzez zaprezentowaną historyjkę, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre.  Jest to świetna lektura wychowawcza dla dzieci.
Organizatorzy konkursu przygotowali szereg ciekawych konkurencji. Były to m.in. krzyżówka dotycząca twórczości Jana Brzechwy, stragan z owocami i warzywami, zagadki w balonie, losowanie pytań dotyczących treści wierszy, zbieranie grzybów, zgaduj zgadula, walizka. Konkurencje wywołały wiele emocji wśród uczestników, co potwierdziło cel konkursu, że Brzechwa nie tylko uczy, ale i bawi. Wszystkie drużyny były świetnie przegotowane. Komisja konkursowa przyznała drużynom następujące miejsca:
I miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sztabinie w składzie: Julia Łazarska, Zuzanna Klukowska, Bartek Ostapowicz oraz drużyna ze Szkoły w Jaminach w składzie: Anna Szmygiel, Aleksandra Wołowicz, Dominika Żarska
II miejsce - drużyna ze szkoły w Krasnymborze (Kaczyńska Maja, Sztukowska Oliwia, Kotarska Wiktoria) i szkoły w Sztabinie (Issa Zuzanna, Szymczyk Agnieszka, Teżewska Natalia)
III miejsce - Dobrowolska Alicja, Jabłonowska Amelia, Orłowska Kinga ze szkoły w Jaziewie.
Uczestnicy konkursu nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami oraz ciekawymi książkami.
Konkurs był wspaniałą integracją naszych dzieci. Brzechwa mawiał, iż "lepiej być pierwszym bajkopisarzem niż utonąć w tłumie poetów". Jesteśmy przekonani, że nasza młodzież na pewno na to nie pozwoli, ponieważ teksty Jana Brzechwy są wiecznie żywe - uczą, bawią i wzruszają kolejne pokolenia.
Serdecznie dziękujemy opiekunom, za przygotowanie dzieci do konkursu oraz doping każdej z drużyn.
Urszula Bugieda

Galeria