TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2011
 
NASZE WYDAWNICTWO
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAKUPIONE NOWOŚCI
img src="nowosci/pd_18138.jpg" width="140" height="221" />

 

 

 

Powitanie wiosny

W sobotę 18 marca 2017 spotkaliśmy się w czytelni biblioteki, aby wspólnie porozmawiać o nadejściu długo oczekiwanej wiosny. Opowiadaliśmy o pierwszych oznakach jej przyjścia i zwyczajach związanych z jej powitaniem np. o topieniu lub paleniu kukły  tzw. „Marzanny”. Zdaniem dzieci najlepszym zwiastunem wiosny są przylatujące żurawie i bociany. Dzieci  opowiedziały również o dniu wagarowicza obchodzonym pierwszego dnia kalendarzowej wiosny czyli 21 marca. W szkole organizowane są wówczas różne imprezy wycieczki i zabawy.
Po wspólnych opowiastkach zabraliśmy się do robienia naszych kukiełek symbolizujących zimę. Każde dziecko z drewnianej łyżki i bibuły wykonało „marzannę” według własnego pomysłu. Następnie wszyscy razem zrobiliśmy słomianą „marzannę”, którą spaliliśmy w ognisku śpiewając piosenkę:
„Marzanno, marzanno, ty zimowa panno
do ognia cie wrzucamy, bo wiosnę witamy,
Marzanno, marzanno już nie chcemy Ciebie,
Niech świeci nam słonko na wysokim niebie”
Po  oficjalnym przywitaniu wiosny, wszyscy z uśmiechem na twarzy rozeszli się do swoich domów. Myślę, że nasz pomysł na taki  pożegnanie zimy można zaliczyć do udanych.
Iwona Zawiślak

Galeria

Wiosenny bal

Najlepszy sposób na pełne powitanie wiosny? – to wiosenny bal. Przekonały się o tym dzieci uczestniczące w imprezie poświęconej wiośnie, która odbyła się 16.04.2016 roku w świetlicy Centrum Biblioteczno–Kulturalnego w Sztabinie. Wszyscy uczestnicy, wzięli udział w zabawach i konkursach przygotowanych i prowadzonych przez Iwonę Zawiślak i Urszulę Bugieda. Na naszej sali zazieleniło się od pięknie ubranych na zielono dzieci. Całej uroczystości przyglądała się ze sceny przepiękna Pani Wiosna, wykonana z brystolu przez Jarosława Kozłowskiego, która była całym entourage naszego balu. Były zabawy integracyjne, z chustą Klanza, taneczne, zagadki, konkursy i piosenki, a wszystko to po to, aby w pełni przywitać przybyłą już wiosnę. Wyłoniliśmy nawet wiosenną parę, która przyozdobiona w kwieciste kapelusze pląsała po sali.
Dzieci niezmiernie cieszy zabawa łącząca przyjemne z pożytecznym. Jest to nie tylko kreatywna forma spędzenia czasu wolnego, ale też nauka poprzez zabawę. Uczymy się nowych piosenek, wierszy, zagadek, integrujemy się. Uważamy, że takim wiosennym balem przegoniliśmy zimową aurę i zaprosiliśmy wiosnę, która co dnia zachwyca nas swoim pięknem.
Urszula Bugieda

GALERIA